Współrzędne geograficzne:
51°27'3"N, 5°31'39"E

Ścieżka rowerowa Van Gogha

Łącząc nowoczesną sztukę i impresjonistyczny klasyk, Ścieżka Rowerowa Van Gogha w Eindhoven w Holandii ożywa każdej nocy, kiedy kamienie na szlaku zapalają się w hołdzie dla słynnego dzieła Van Gogha "Gwieździsta noc" ("The Starry Night").

Ten publiczny projekt sztuki stworzony przez Daana Roosegaarde'a, aby uczcić 125 rocznicę śmierci Vincenta Van Gogha, który spędził część swojego życia w okolicy Eindhoven. Roosegaarde zamontował wiele kamieni pokrytych specjalną inteligentną powłoką, która pochłania promienie słoneczne w ciągu dnia i świeci przez wiele godzin po zachodzie słońca. Kamienie te zostały rozmieszczone w ształcie wirów i spirali, które odzwierciedlają niebiańskie wiry przedstawione na obrazie Van Gogha. Pełne naładowanie świecącej ścieżki emituje silny niebiesko-zielony blask, rozświetlając rowerzystów i turystów miękkim, ale niesamowitym światłem.

Warto dodać, że pobliska autostrada, dzięki poprzedniej instalacji, świeci przy uzyciu bardzo podobnej technologii niezależnej od prądu. Dzięki temu ścieżka rowerowa Van Gogha wpasowuje się w część "inteligentnej autostrady", która eksperymentuje z najnowszymi rozwiązaniami energetycznymi w przestrzeni publicznej. Zarówno autostrada, jak i ścieżka zostały stworzone w połączeniu z firmą budowlaną znaną jako Heijmans, która pomaga w materiałach i instalacji.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

Eindhoven, 5641 JR
Holandia
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.