Kościół parafialny Santa Maria del Popolo

Średniowieczny kościół rzymski Santa Maria del Popolo, często pomijany przez turystów, zachwyca oryginalną kolekcją dzieł mistrzów renesansu i baroku. Nawy są wypełnione sztuką pogrzebową, a na podłodze kościoła znajduje się wiele nagrobków, choć wiele z nich jest nieczytelnych po tym, jak wierni przez całe wieki po nich chodzili.

Pochodzący z 1099 roku kościół Santa Maria del Popolo w Rzymie stał się popularnym miejscem pochówku członków arystokracji papieskiej, duchowieństwa i literatów w czasach renesansu. Szczyci się imponującą gamą grobowców i pomników stworzonych pomiędzy XV i XIX wiekiem.

Jednym z najważniejszych zabytków bazyliki Santa Maria del Popolo jest kaplica Chigi. Bankier Agostino Chigi zlecił włoskiemu renesansowemu artyście Rafaelowi stworzenie skomplikowanej mozaiki w kaplicy o nazwie "Stworzenie świata". Rafael zmarł w tym samym czasie co Chigi, w 1520 roku, zanim kaplica została ukończona. Dodatkowe rzeźby Jonasza i Eliasza zostały stworzone przez włoskiego renesansowego rzeźbiarza Lorenzetto.

Wczesna historia kościoła pozostaje stosunkowo nieznana, ponieważ przetrwało bardzo niewiele jego dokumentów sprzed XVI wieku. Jednak historia jego powstania jest opowiedziana przez płaskorzeźby na łuku nad ołtarzem.

Tzw. "Drzewo grochu" rosło tuż nad grobowcem słynnego cesarza Nerona, który bezwzględnie prześladował chrześcijan. Miejscowi obawiali się tego obszaru i uważali, że jest opanowany przez demoniczne duchy przywoływane przez byłego cesarza rzymskiego Nerona. Papież Paschalis II (był papieżem w latach 1099 - 1118) nakazał wyciąć drzewo, aby zrobić miejsce dla kościoła Santa Maria del Popolo, próbując obejść straszliwą historię tego obszaru i przekonać do niego miejscową ludność.

Kościół został dodatkowo przebudowany w 1477 roku w ramach ambitnego projektu papieża Sykstusa IV, aby przywrócić świetność włoskiego Rzymu. W takiej też formie możemy oglądać kościół parafialny i bazylikę Santa Maria del Popolo do dziś.

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

8-11 Piazza del Popolo
Rzym
Włochy
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.