Sant’Agata de’ Goti

Umiejscowione na wysokim urwisku w pobliżu "kostki" włoskiego buta, historyczne miasto Sant’Agata de’ Goti we Włoszech kończy się przy wąwozie rzeki, tworząc długą, płaską ścianę, jakby budowniczowie uderzyli w jakąś niewidzialną ścianę i przestali pracować.

Pierwotnie założone w 313 roku p.n.e. piękne miasto zmieniało właścieli wiele razy na przestrzeni wieków. Założone przez starożytnych Samnitów, później przejęte przez Rzymian, a następnie Gotów, ciasne miasteczko nie otrzymało swojej obecnej nazwy aż do XIII wieku, po tym, jak zostało nazwane imieniem miejscowego szlachcica. Dzisiejsze budynki, jak wiele ówczesnych średniowiecznych wiosek i miasteczek,  zostały zbudowane pomiędzy ciasnymi, krętymi uliczkami, stworzonymi dla ludzi, nie dla samochodów. To właśnie ta niedostępność pomaga miastu zachować urok starego świata.

Miasteczko Sant’Agata de’ Goti we Włoszech kończy się nagle na skraju wąwozu rzeki, który tworzy jedną z jego granic. Wysoka architektura zatrzymuje się na skraju urwiska, tworząc długą i uroczą, nieprzerwaną ścianę z oknami mieszkalnymi. Ta naturalna ściana wielokrotnie też służyła obronie miasta w przeszłości.

Sant’Agata de’ Goti udaje się zachować swój oryginalny historyczny charakter, nawet jeśli wygląda jak coś z przeszłości, co jednak jest bliższe powieści fantasy.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

SP121
Sant'Agata Dé Goti
Włochy
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.