San Giovanni degli Eremiti

Zbudowany w VI wieku  za pontyfikatu papieża Grzegorza oraz zdobyty w 1071 roku przez Arabów, kiedy to rozpoczęły się 250-letnie rządy muzułmańskie na śródziemnomorskiej wyspie Sycylii, kościół San Giovanni degli Eremiti został przerobiony na meczet. Po przejęciu terenów przez wojska Normanów, Roger I, znany też jako Wielki Hrabia, wyplenił rządy emiratów, nie zrobił tego jednak z muzułmańskimi mieszkańcami wyspy.

Co prawda dziedzictwo artystyczne i architektoniczne muzułmańskiej Sycylii nie zostało całkowicie zniszczone po przybyciu Normanów, zostało ono jednak wyparte na drugi plan (tak samo jak inne znaczące grupy w okolicach, jak chociażby bizantyjscy Grecy), co zaowocowało stylistyczną fuzją znaną dziś jako styl arabsko-normański. Niewiele jest zresztą na świecie miejsc tak bardzo charakterystycznie wpisujących się w ten styl, jak właśnie San Giovanni degli Eremiti w Palermo, zwane także klasztorem św. Jana od Pustelników. 

Początkowo mieścił się tu klasztor Benedyktynów, który założył papież Grzegorz Wielki w 581 roku.  Kiedy naa Sycylię przybyli północnoafrykańscy Berberzy, którym w IX wieku udało się wyrwać wyspę spod panowania cesarza Konstantynopola, klasztor został przerobiony na meczet.

W 1132 roku normański król Roger II, syn Wielkiego Hrabiego, poprzejęciu wyspy ponownie przerobił meczet na kościół. Władca przekazał klasztor słynnemu sycylijskiemu pustelnikowi, świętemu Wilhelmowi z Montervergine, twórcy odłamu zakonu benedyktynów, którego członkowie zwali się Williamistami. William był znany z tego, że miał udomowionego wilka, którego pustelnik w cudowny sposób oswoił po tym, jak wilk zabił jednego z jego osłów.

Najbardziej charakterystyczną cechą sycylijskiego San Giovanni degli Eremiti są piękne i nietypowe czerwone kopuły na szczycie kościoła. Prawdopodobnie nie są to pozostałości poprzedniego meczetu, ale raczej hołd z czasów ery normańskiej dla stylu arabskiego. Wnętrze kościoła to plan krzyża łacińskiego ozdobiony surowymi białymi cegłami, przylegający po prawej stronie kwadratową konstrukcją, która jest pozostałością starego meczetu.

Chociaż dzielnica mieszkaniowa klasztoru leży w ruinie, klasztor jest jednym z najlepiej zachowanych zabytków w San Giovanni. Gnijące piękno klasztoru i labiryntowe kolumny są wzbogacone przez piękny ogród z drzewami pomarańczowymi, wznoszącymi się palmami i kolczastymi gruszkami.

Godziny otwarcia i ceny biletów

San Giovanni degli Eremiti w Palermo jest otwarte od 9:00 do 19:00 od poniedziałku do soboty. Bilet wstępu kosztuje 6 euro dla dorosłych, a 3 euro dla dzieci.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

20 Via dei Benedettini
Palermo, 90134
Włochy
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.