Ruiny Inków Sacsayhuamán

Trzypoziomowe ściany kompleksu Sacsayhuamán w Cusco (Peru), zbudowane przez Inków, są cudem inżynierii, a jedne z największych bloków, jakie kiedykolwiek znaleziono w ich konstrukcjach, były tak ściśle ze sobą połączone, że nie była potrzebna zaprawa, aby do siebie przylegały.

Chociaż Sacsayhuamán w Peru uważa się za pozostałości znacznie większego kompleksu fortecznego, który kiedyś stał na szczycie, pozostałe ściany budynku są imponującym przypomnieniem prawie niewiarygodnych umiejętności inżynieryjnych Inków. Nad trzema schodkowymi sekcjami pozostałych ścian ułożone są ogromne kamienie wszystkich rozmiarów, niczym herkulesowa gra Tetris. Wszystkie kamienie są wyrzeźbione w kwadraty i prostokąty. Wygląda na to, że każdy element został specjalnie wyrzeźbiony, aby pasował do danej przestrzeni, tak jakby ściana była dokładnie planowana ze schematem architektonicznym, co wydaje się prawie niemożliwe, biorąc pod uwagę wielką skalę projektu oraz dawne czasy, pozbawione obecnej technologii.

Cokolwiek stało na szczycie tych murów, czy to wieże, mury lub blanki, zostało rozebrane przez Hiszpanów, kiedy przejęli pobliskie miasto Cusco i zaczęli przerabiać je na swój obraz. Prawdopodobnie ogromne kamienie w dolnych ścianach były po prostu zbyt duże, aby je poruszyć, co tym samym uratowało imponujące ściany Sacsayhuamán. Niezależnie od przyczyny uratowania atrakcji turystycznej, precyzyjna konstrukcja jest jednym z bardziej imponujących dowodów pomysłowości Inków, które pozostały.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Sacsayhuamán
Cusco
Peru
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.