Leptis Magna

W dzisiejszej Libii znaleźć można ruiny starożytnego miasta Leptis Magna, które było niegdyś lśniącą gwiazdą Imperium Rzymskiego.

Jeśli chodzi o ruiny Leptis Magna w Libii, to resztki miasta nadal wyróżniają się jako doskonały przykład znacznych postępów technologicznych Rzymu w urbanistyce i architekturze. Pomimo istnienia w niestabilnym kraju, miejsce przetrwało jako jedne z najbardziej kompletnych pozostałości rzymskich miast na świecie.

Pierwotnie założone przez fenicjanów i berberysów, miasto stało się częścią wielkiego Imperium Rzymskiego pod rządami Tyberiusza. Za panowania Lucjusza Septymiusza Sewera w 193 roku Leptis Magna osiągnęło swój szczyt i rozkwitło jako trzecie największe miasto na całym kontynencie rzymskiej Afryki. Niestety, podobnie jak wiele innych rzymskich miast, tętniąca życiem metropolia była skazana na upadek, i do połowy IV wieku to niegdyś wspaniałe miasto nad morzem zostało w dużej części porzucone oraz stale zagrożone zniszczeniem w wyniku wojny i niepokojów społecznych.

Podczas gdy ruiny Leptis Magna wciąż jeszcze stoją, zagrożenie to jeszcze nie minęło. Jeszcze w 2011 roku wojna domowa trafiła w pobliże, a obiekt został używany jako miejsce do ukrywania broni oraz osłaniania pojazdów wojskowych i morza. Pomimo tego, że ruiny Leptis Magna w Libii są pod nadzorem UNESCO, nie udało się skłonić NATO do obietnicy, że obiekt nie zostanie zbombardowany, jeśli zajdzie taka potrzeba. Obecnie jest tu pusto i cicho, a Leptis Magna zdaje się drzemać, ale na jak długo?

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

شارع 20
Al-Khums
Libia
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.