Ręcznie rzeźbione jaskinie Ra Paulette

Od ponad 25 lat artysta z Nowego Meksyku, Ra Paulette, tworzy naturalne szczeliny na pustkowiu w Nowym Meksyku i starannie rzeźbi skomplikowane podziemne krainy cudów.

W 14 różnych jaskiniach na pustyni na północ od Santa Fe, Ra Paulette stworzył podziemny świat fantasy, używając wyłącznie własnych dłoni. Czasem używając wcześniej istniejących szczelin, a czasem po prostu wbijając się w miękkie piaskowcowe skały, artysta tworzy osobliwe podziemne przestrzenie, którym przypisuje rodzaj duchowej mocy.

Żadna z jaskiń Ra Paulette nie jest do iebie podobna, niektóre z niewymiarowymi drzwiami lub świetlikami, które wpuszczają słońce, podczas gdy inne obejmują rzeźbione w ścianie ławki lub głębokie nisze dla migotliwych świec. Ściany jaskiń są również ozdobione rzeźbionymi wzorami, od kwiatów po abstrakcyjne słońca, a wszystkie wyglądają, jakby powstały naturalnie, ponieważ są wyryte w samych ścianach jaskini.

Ra Paulette uważa, że jego twórczość jest raczej hobby lub usługą publiczną niż przedsięwzięciem zarobkowym i generalnie po prostu zostawia jaskinie, aby inni mogli je odkryć, kiedy z nimi skończy. Ma nadzieję, że ci, którzy przyjdą po nim, będą mogli odkryć spokój lub objawienie w jego komnatach. Paulette po prostu czerpie radość z tworzenia rzeczy.. Ze względu na jego dość praktyczną politykę dotyczącą gotowych jaskiń, różnią się one teraz dostępnością. Niektóre znajdują się na prywatnej ziemi, inne są dostępne dla zwiedzających, a jedna została nawet sprzedana za ponad milion dolarów.

Wszystkie jaskinie różnią się rozmiarem, kompozycją i wyglądem, ale w każdej z nich duchowe poświęcenie Ra Paulette jest imponujące. Jego życie i twórczość były ostatnio eksplorowane w nominowanym do Oscara dokumencie Cavedigger.

Informacje praktyczne o rzeźbionych jaskichach w Nowym Meksyku

Istnieje legalny sposób na zwiedzenie jednego z niesamowitych piaskowcowych sanktuariów Ra Paulette'a. OriginNewMexico.com oferuje dostęp do "Okien Ziemi", pierwszego dzieła sztuki Paulette, ukończonego w 1996 roku. Jest to zdumiewająca i wspaniała jaskinia z 30-metrowymi oknami i gładkimi rzeźbionymi ścianami. Origin oferuje wycieczki z przewodnikiem, które obejmują posiłek i wymagają rezerwacji. Według strony internetowej Origin New Mexico bilety kosztują 87 dolarów za osobę dorosłą i obejmują 2,5-godzinną wycieczkę.

Niestety obecnie wszystkie inne jaskinie znajdują się na prywatnej ziemi, a sąsiedzi zaczęli ścigać intruzów i zainstalowali drzwi do jaskiń. 

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

La Madera, Nowy Meksyk, 87539
Stany Zjednoczone
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.