Współrzędne geograficzne:
31°13'56"N, 121°28'23"E

Szanghajski Rynek Małżeński

Mieszkańcy największego chińskiego miasta stoją przed rozwiązaniem w poszukiwaniu miłości i małżeństwa.

Wzrost napiętego harmonogramu młodych dorosłych, rozbieżność między populacjami mężczyzn i kobiet spowodowaną chińską polityką jednego dziecka oraz presja społeczna na małżeństwo przed ukończeniem trzydziestki stwarza trudny znacznik czasu dla młodych Szanghajczyków. Wielu z nich po prostu nie ma czasu, aby sobie z tym poradzić. Ale ich rodzice mają...

Założony w 1996 roku tzw. Rynek Małżeński w Szanghaju pozwala rodzicom reklamować swoje kochane dzieci w zaawansowanych technologicznie, atramentowych i papierowych profilach randkowych. Publikując statystyki edukacyjne swoich dzieci, historię pracy, wiek i inne dane demograficzne, rodzice starają się dopasować swoje dzieci do godnych ich partnerów. Oczywiście rodzice wybrednie wybierają partnerów dla swoich dzieci, które z pewnością są przepojone nadprzyrodzoną wielkością. W rezultacie rodzice często publikują zbyt wymagające osiągnięcia, w tym wygórowane zarobki i wyjątkowy wygląd. Nie trzeba dodawać, że nie wszyscy znajdują tu swoje drugie połówki.

Rynek Małżeński wraca do bardziej tradycyjnego czasu, kiedy rodzice aranżowali małżeństwa swoich dzieci. Na rynku, podobnie jak w tradycyjnych chińskich kulturach randkowych, rodzice często spotykają się przed randką. W szybkiej modernizacji Chin tradycje te są często odrzucane i niwelowane, ale jak widać, nie wszędzie.

Nic nie wskazuje bardziej na ten trend niż opinie młodego pokolenia na temat małżeństwa. Dzieci często czują się niekomfortowo, gdy rodzice wtrącają się w ich romanse, ale zazwyczaj nie muszą się martwić o sukces rodziców. Chociaż rynek stał się bardzo popularny - przyciąga ponad 1000 osób w każdy weekend - większość rodziców musi tu wracać miesiąc po miesiącu, rok po roku.

Obawy rodziców nie są jednak bezzasadne. W społeczeństwie, w którym samotność po trzydziestce jest ogromnie napiętnowana, Chińska Akademia Nauk Społecznych szacuje, że w 2020 roku ponad 24 miliony chińskich mężczyzn będzie singlami. Być może Rynek Małżeństw w Szanghaju daje matkom i ojcom pomoc w ratowaniu synów - a także w kilku przypadkach, córki - z tego losu samotnika. W tradycyjny, chiński sposób.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

People's Square
Wusheng Road, Huangpu
Huangpu Qu
Chiny
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.