Różowe jezioro Torrevieja

Dwa kolorowe słone jeziora otaczają północno-zachodnią krawędź małego nadmorskiego miasta na hiszpańskim wybrzeżu Costa Blanca. Razem tworzą rezerwat przyrody o nazwie Las Salinas de Torrevieja. Szczególnie jedno jezioro wyróżnia się, ponieważ jej przyciągający uwagę różowy kolor gumy balonowej przyćmiewa zielonkawego sąsiada.

Patrząc na różowe jezioro Torrevieja z góry, wygląda to tak, jakby topił się kolosalny koktajl truskawkowy. Jednak ten dziwny widok nie jest spowodowany mnóstwem zmiksowanych składników. To w rzeczywistości dzieło bakterii i glonów.

Halobacterium (znana również jako "bakteria solna") rozwija się w słonych miejscach, podobnie jak mikroalgi zwane Dunaliella Salina. To są dwa magiczne składniki, które nadają dziwaczny odcień jeziora. Pomimo jego ciekawego i nietypowego koloru, woda jest zupełnie wporządku, choć może czasem trochę śmierdzieć.

Torrevieja opiera się na swoich słonych jeziorach, a ludzie od wieków zbierają z tych wód minerały. Na początku XIX wieku oficjalnie stały się centrum hiszpańskiego przemysłu solnego. Oprócz pobudzania gospodarki miasta, jeziora działają również jak naturalne spa. Podobno szlam z błota i soli na dnie ma właściwości lecznicze, może łagodzić częste dolegliwości skórne i oddechowe. Wysoka koncentracja soli w wodzie sprawia, że jest to przyjemne miejsce do relaksu i pływania.

Flamingi, podobnie jak miejscowa ludność, również często odwiedzają różowe jezioro Torrevieja. Biesiadowanie na krewetkach z glonami, które tam żyją, nadaje ich piórom tak różowego odcienia, że prawie pasuje on do wody.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Calle de las Lavanderas
Torrevieja
Hiszpania
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.