Jezioro Retba "Lac Rose"

Przywołując fantazje niesamowitego różowego zbiornika wypełnionego lemoniadą, jezioro Retba zwodniczo zaprasza, aby się z niego napić. Co gorsza, woda jest całkowicie słona.

Białe plaże i piaszczyste wydmy wzywają turystów, ekipy filmowe, a nawet grają rolę mety w rajdzie Dakar. Choć wydaje się to kuszące, pomimo popularności i faktu, że często widzi się ludzi przepływających przez różowe fale, jezioro Retba nie jest najbardziej przyjazną wodą, a biały piasek to przede wszystkim sól.

Znane również jako "Lac Rose", to wyjątkowe jezioro leży na północ od półwyspu Cap Vert w Senegalu, na północny wschód od Dakaru. Jego zawartość soli rywalizuje z Morzem Martwym, co powoduje zwiększoną wyporność człowieka, a także ruchliwy przemysł solny. Codziennie nad jeziorem zbierają się ludzie, przykryci masłem shea, aby chronić skórę przed ostrym zasoleniem, i spędzają po siedem godzin dziennie aby zbierać cenny minerał z jeziora.

Woda w jeziorze Retba w Senegalu nieustannie zmienia barwy, ale najpiękniejszy różowy odcień pojawia się w porze suchej. Podczas wietrznej pogody i podczas krótkiej pory deszczowej, kolor jeziora nie jest uderzająco różowy z powodu deszczu, który osłabia zasolenie.

Miłujący sól mikroorganizm o nazwie Dunaliella Salina, w połączeniu z wysoką koncentracją minerałów i intensywnością letniego słońca, jest producentem wody koloru waty cukrowej. Gdy poziom soli dochodzi do czterdziestu procent, jezioro może czasami przybrać bardziej złowieszczy odcień, krwistej czerwieni, tworząc jeszcze bardziej surrealistyczny widok.

Jezioro Rebta w Senegalu - jak dojechać?

The lake is 40 km north of Senegal's capital, Dakar. With a car, the ride will take you less than one hour.

Jezioro Rebta w Senegalu (aka "Lac Rose") znajduje się około 40 kilometrów na północ od stolicy kraju, Dakaru. Z miasta jazda samochodem zajmuje mniej niż godzinę.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Lake Retba
Rufisque
Senegal
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.