Złote Mózgi, czyli Rosyjska Akademia Nauk w Moskwie

Rosyjska Akademia Nauk w Moskwie RAN (Rossiiskaia akademiia nauk) jest nietypowym i unikalnym sowieckim projektem. Kiedy nad miastem unosi się szare, zimowe niebo, można jeszcze się zastanawiać skąd się wzięła nazwa "Złote Mózgi", jednak gdy słońce wyłoni się zza chmur, wszystko staje się jasne.

Odbijające słońce, żylaste brązowe skręty i geometryczne kształty na szczycie moskiewskiego budynku Rosyjskiej Akademii Nauk lśnią i migoczą, przypominając nasze wyobrażenie o działaniu mózgu.

Budowa 20-piętrowego budynku akademickiego rozpoczęła się na początku lat 70-tych XX wieku. Akademia składa się z dwóch rozmieszczonych blisko siebie wież i niższych budynków na biura. Styl zabuddowy jest nazywany późnym radzieckim modernizmem, a unikalne szczyty są pięknym przykładem współczesnego designu.

Według miejscowej legendy, były pracownik Rosyjskiej Akademii Nauk w Moskwie (ala "Złote Mózgi") powiedział kiedyś, że po jego budowie ludzie zaczęli doświadczać niewyjaśnionych bólów głowy. Zaowocowało to licznymi ekstremalnymi teoriami spiskowymi, że jasne metalowe knstrukcje były państwowym instrumentem mieszania w głowach mieszkańcom stolicy, wysyłając sygnały kontrolujące umysły.

Informacje dodatkowe

W „złotych mózgach” na 22 piętrze znajduje się restauracja. Jedzenie jest dosyć drogie, ale całkiem smaczne, jednak warto się tam wybrać chociażby dla samego widoku Moskwy, szczególnie że taras widokowy dostępny jest przez cały rok (jedzenie na zewnątrz tylko latem).

Można dojrzeć stąd kilka ważnych zabytków, takich jak stadion Łużniki, Uniwersytet Moskiewski czy drapacze chmur w Moskwie, a pobliskie dzwony klasztoru Andreevsky można usłyszeć z tarasu co godzinę.

W niskiej części kompleksu mieści się sala koncertowa o pojemności 1500 osób, ogród oraz dziedziniec.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

Leninsky Ave, 14
Moskwa
Rosja
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.