Czerwona Rzeka Rio Tinto

Pochodząca z gór Sierra de Huelva w Andaluzji, w mieście Nerva, hiszpańska czerwona rzeka Rio Tinto biegnie przez południowo-zachodni region kraju. Przez około pięć tysięcy lat miedź, złoto, srebro i inne minerały były wydobywane wzdłuż rzeki, z rozpuszczającym się żelazem nadającym jej dziwny, czerwonawy odcień.

Czerwona rzeka Rio Tinto jest często uważana za miejsce narodzin zarówno epoki miedzi, jak i epoki brązu. Iberyjczycy i Tartessianie rozpoczęli na tym obszarze wydobywanie kruszców w 3000 roku p.n.e., a następnie robili Fenicjanie, Grecy, Rzymianie, Wizygoci i Maurowie. Przez setki lat kopalnie rzeki były opuszczone, a potem ponownie zostały odkryte i zarządzania przez rząd hiszpański w 1724 roku.

Po przeprowadzeniu na wielką skalę wykopalisk przez firmy z Wielkiej Brytanii w XIX wieku, rzeka stała się niezwykle niebezpieczna dla ludzi z powodu wysokiego poziomu kwasowości, utworzono więc wielonarodową firmę Rio Tinto w celu obsługi kopalni. Rio Tinto nie zarządza już rzeką i pobliskimi złożami, ale pod koniec XX wieku stała się jedną z największych firm górniczych na świecie.

Wysoka kwasowość utrzymuje ludzi z dala od wody, ale przyciąga naukowców. Ekstremofilne bakterie tlenowe w wodzie zapewniają warunki podobne do tych, występujących w innych obszarach Układu Słonecznego. Na przykład księżyc Jowisza, o nazwie Europa, zawiera pod powierzchnią taki kwaśny ocean. Życie, które odnaleziono w Rio Tinto, czyli bakterie żywiące się żelazem i minerałami siarczkowymi w skałach podpowierzchniowych rzeki, jeszcze bardziej zwiększają prawdopodobieństwo tego, że na księżycu Europa może występować jakieś życie.

Sama czerwona rzeka Rio TInte w Hiszpanii dociera aż do Zatoki Kadyksu w Huelvie.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Rio Tinto
Palos de la Frontera, 21810
Hiszpania
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.