Rezydencja Carson'ów (The Carson Mansion)

Zaprojektowana przez Samuela i Josepha Newsom'ów, architektów z San Francisco, rezydencja i muzeum Carson Museum w mieście Eureka w Kalifornii prezentuje specyficzny amerykański styl. Unikalny budynek, wykonany głównie z sekwoi i 30 000 metrów kwadratowych białego mahoniu z Ameryki Środkowej oraz onyksu ze wschodnich Indii, Meksyku i Filipin, nadal przyciąga gapiów z całego kraju. Obecnie ten wiktoriański budynek jest powszechnie uważany za najczęściej fotografowany dom w Stanach Zjednoczonych USA.

Zbudowany dla Williama Carsona (1825 - 1912), jednego z pierwszych ważniejszych baronów w Północnej Kalifornii. Konstruowanie misternie szczegółowej rezydencji zajęło dwa lata dla ponad stu ludzi.

Po tym, jak nie udało mu się zarobić fortuny w czasie tzw. gorączki złota w Kalifornii w połowie XIX wieku, Carson pojechał do lasów Północnej Kalifornii, przewożąc ładunki drewna z sekwoi do San Francisco. Po dekadzie pracy w lesie, Carson założył firmę Dolbeer i Carson Lumber Company wraz z Johnem Dolbeerem, który później wynalazł silnik parowy o nazwie "Donkey" (Osioł), który zrewolucjonizował przemysł. W latach 80-tych XIX wieku firma Carson produkowała rocznie 4 500 000 metrów kwadratowych desek, dając mu nareszcie potrzebny kapitał.

Rodzina Carson'ów sprzedała rezydencję w 1950 roku prywatnemu klubowi Ingomar, który nadal korzysta z domu i nie pozwala na zwiedzanie rezydencji. Gdyby jednak kogoś wpuszczono za drzwi wejściowe, byliby uraaczeni pięknymi witrażami, sztukaterią i rzeźbionymi ornamentami pochodzącymi z drewna z różnych egzotycznych lasów.

Starannie utrzymany, obecny budynek jest w praktycznie takim samym stanie, jak w momencie jego budowy. Chociaż Klub Ingomar może z łatwością dołączyć do tzw. Krajowego Rejestru Miejsc Historycznych, ostrożnie chroni swoją prywatność, nie pozwalając na wpływy z zewnątrz.

Informacje dodatkowe

Rezydencja Carson'ów (The Carson Mansion) w Kalifornii, USA jest własnością prywatnego klubu Ingomar, który niestety nie pozwala na zwiedzanie rezydencji.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

143 M St.
Eureka, Kalifornia, 95501
Stany Zjednoczone
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.