Czerwony Wąwóz Râpa Roşie

Piękny krajobraz Rumunii obejmuje góry Karpaty, deltę Dunaju i kilometry wybrzeża Morza Czarnego. Ale jedno miejsce, tuż za Sebeş, zostaje przerwane przez postrzępioną czerwoną anomalię. Miasto jest strzeżone przez strome ściany Râpa Roşie (pol. Czerwony Wąwóz), rezerwatu geologicznego na najbardziej wysuniętej na południowy zachód części Płaskowyżu Secaşelor.

W ciągu ostatnich 60 milionów lat woda wyryła się głęboko w żwirze, piaskowcu i kwarcu podwarstwy płaskowyżu, tworząc niezwykłe naturalne kolczaste wieże i piramidy w czerwonej glinie.

Rezultat jest często porównywany do Wielkiego Kanionu, choć nie jest tak ogromny. Najwyższe szczyty Râpa Roşie w Rumunii mają około 92 metrów. Skały też ciągle się zmieniają, ulewne deszcze powodują zauważalne zmiany w ich stromych zboczach.

Czerwony wąwóz pozostaje stosunkowo nieznany, zarówno dla turystów, jak i dla tych, którzy mieszkają w pobliżu od lat. Istnieją jednak lokalne opowieści o żołnierzach I wojny światowej, którzy przechodzili przez Râpa Roşie, aby dostać się do Alba Iulia, gdzie pod koniec wojny przedstawiciele zadeklarowali unię Siedmiogrodu i Rumunii.

W 1950 roku obszar, na którym znajduje się wiele rzadkich i endemicznych roślin oraz jedne z największych jaskiń na świecie, został uznany za pomnik przyrody. Ze względu na swoje umiejscowienie i wynikający z tego brak odwiedzających, wąwóz wciąż pozostaje w pięknej, naturalnej formie.

Jak dojechać do Râpa Roşie w Sebeş?

Najłatwiejszy dojazd do Czerwonego Wąwozu Râpa Roşie w Rumunii jest samochodem lub taksówką, jednak warto mieć na uwadze, że droga do niego nie jest w pełni oznaczona na GPSach lub mapach.

Do wąwozu można także dotrzeć z Sebeş na piechotę, jednak można natrafić na jedną a grup bezpańskich psów, które żyją w okolicy.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

Municipiul Sebeș
Rumunia
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.