Współrzędne geograficzne:
51°28'52"N, 6°47'4"E

Park Krajobrazowy Duisburg-Nord

Podczas gdy większość nieużywanych terenów przemysłowych jest albo postrzegana jako niebezpieczna przestrzeń do rozbiórki, albo zostaje odgrodzona i ukryta, dawna huta, znana obecnie jako Park Krajobrazowy Landschaftspark Duisburg-Nord w Duisburgu w Niemczech, została przekształcona w publiczny park, który celebruje brutalne piękno i produktywne dziedzictwo tego miejsca.

Prace węglowe na tym terenie zostały rozpoczęte w 1901 roku, aby wykorzystać obecne tu złoża rudy. Zbudowano wielki piec, po czym przez dziesięciolecia rozbudowywano go  o inne placówki spalania węgla, żelaza i stali, aż miejsce to stało się w pełni funkcjonującym kompleksem elektrowni.

 Ponieważ popyt na stal spadł w drugiej połowie XX wieku, fabryka została ostatecznie opuszczona w połowie lat 80-tych, pozostawiając po sobie złowieszczy przemysłowy kadłub i ogromne ilości zanieczyszczeń.

Jednak zamiast wysadzić zapomnianą hutę, postanowiono, że obiekty zostaną odnowione i zamienione w Park Krajobrazowy Duisburg-Nord, w którym pamięć o dobrej pracy zakładu mogłaby żyć i być doceniana przez przyszłe pokolenia - oczywiście, kiedy zanieczyszczenia zostały już posprzątane. Po gruntownym usunięciu toksyn, które zatruły teren i ogólnych pracach renowacyjnych, narodził się publiczny park Landschaftspark Duisburg-Nord.

Wiele obiektów zostało przekształconych w wielkie przestrzenie, takie jak ogromna sala koncertowa, a nawet największe w Europie kryte miejsce do nurkowania. Jednak tym, co prawdopodobnie najbardziej oszałamia odwiedzających turystów, jest pokaz świateł neonowych, który pojawia się po zmroku, malując skądinąd surowe, ponure miejsce w rodzaj dystopii science fiction.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

Emscherstraße 71
Duisburg, 47137
Niemcy
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.