Współrzędne geograficzne:
50°52'42"N, 4°42'23"E

Przebita mucha Totem

Nic w uroczym starym mieście Leuven nie przygotuje cię na widok przebitej, olbrzymiej, błyszczącej, zielonej muchy (lub chrząszcza), przymocowanej do iglicy o wysokości 23 metrów.

Nazwa tej przebitej muchy lub chrząszcza to "Totem" i jest dziełem belgijskiego artysty Jana Fabre'a, który również stworzył sufit w belgijskim Pałacu Królewskim. Ta niezwykła rzeźba zdobi plac przed historycznymi bibliotekami uniwersyteckimi KU Leuven. Jej wygląd staje się znacznie mniej dziwny, jeśli znamy intencję artysty.

Rzeźba została wzniesiona w 2004 roku dla upamiętnienia 575 lat uniwersytetu KU Leuven. Biblioteka to zbiór wiedzy, starannie dobrany, skatalogowany i odłożony na przechowanie, trochę jak chrząszcze czy muchy w kolekcji owadów. Ponadto anatomia owada przypomina trochę zegar, drobny precyzyjny mechanizm, produkt nauki i techniki.

Niektórzy twierdzą, że Totem, czyli wielka przebita mucha, reprezentuje kruchość i ulotność życia.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Ladeuzeplein
Leuven, 3000
Belgia
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.