Gigantyczna głowa Mao Zedonga

Mao Zedong od najmłodszych lat aktywnie interesował się radykalną polityką. Wiele z jego pierwszych "wypraw do komunistycznego myślenia" rozpoczęło się w południowo-centralnym chińskim mieście Changsha, gdzie został uhonorowany masywną granitową wersją swojej głowy.

W przeciwieństwie do większości podobizn Wielkiego Przywódcy Chin, 105-metrowa rzeźba zbudowana na rzecznej wyspie w Changsha pokazuje postać kontrowersyjnego mężczyzny w pełnym rumieńcu młodości. Z kamiennymi włosami wyglądającymi, jakby rozwiewał je wiatr oraz gładkimi rysami przystojnego łobuza, popiersie, zbudowane w 2007 roku, opiera się na wyglądzie Mao z około 1925 roku. Różni się tym to od zwykłego portretu starszego męża stanu, czy też tzw. "sternika kraju".

Posąg i gigantyczna głowa Mao Zedonga wyróżnia się nie tylko swoim rozmiarem, ale także śmiałą prezentacją. W tym przypadku twór nie był pozbawiony krytyków. Biorąc pod uwagę szacunkowy koszt rzędu 300 milionów dolarów, wielu ludzi uznało to za marnotrawienie pieniędzy. Jednak duma miasta Changsha z jej miejsca w historii Mao była tak wielka, że pokonała wszelkie zastrzeżenia.

Bez względu na to, jakie mamy odczucia na temat wielkiego przywódcy, lub ogólnie komunizmu, gigantyczna głowa Mao Zedonga w Changsha jest imponującym widokiem i niezatartym przypomnieniem o stałym wpływie tego człowieka na chińską kulturę.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Orange Island
Changsha
Chiny
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.