Współrzędne geograficzne:
47°53'2"N, 106°54'50"E

Pomnik Nieznanego Żołnierza Zaisan

Pod wieloma względami Pomnik Nieznanego Żołnierza Zaisan w Ułan Bator w Mongolii jest ogromnym wyrazem uznania dla Związku Radzieckiego od narodu mongolskiego.

Mając na celu promowanie dobrych stosunków między oboma państwami, pomnik został faktycznie stworzony przez Związek Radziecki, aby pokazać, jak wiele zrobili dla wschodniego państwa komunistycznego.

Usytuowany na wzgórzu Zaisan na południe od miasta Ułan Bator, pomnik zawiera okrągły obraz pamiątkowy, który przedstawia sceny przyjaźni między narodami ZSRR i Mongolii. Rozciągnięty fresk, zbudowany rzekomo dla upamiętnienia żołnierzy radzieckich podczas II wojny światowej, ilustruje także klęskę Japończyków w 1939 roku, która wprowadziła Mongolię w sowiecką strefę wpływów. Oczywiście wyraźnie widać zwycięstwo nad nazistowskimi Niemcami, bitwę, która objęła wojska mongolskie w Armii Czerwonej.

W 2003 roku pomnik radzieckiego czołgu brygady, opłacony przez lud mongolski, został przeniesiony do podnóża wzgórza. Pomnik czołgu zawiera mapę pokazującą trasę, którą brygada wyruszyła z Moskwy w 1943 roku, aby wziąć udział w upadku Berlina dwa lata później. 

Z dołu wzgórza trzeba przejść ponad pięćset kroków, aby dotrzeć do Pomnika Nieznanego Żołnierza Zaisan. Ci, którzy podejmą wspinaczkę, otrzymają nagrodę - wspaniały widok na miasto Ułan Bator, okoliczne góry i rzekę Tuul.

Informacje praktyczne

Z Ułan Bator skierujcie się na południe w kierunku wzgórza, a wkrótce zobaczycie Pomnik Nieznanego Żołnierza Zaisan w Ułan Bator, Mongolia.

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Шат
Ulaanbaatar
Mongolia
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.