Współrzędne geograficzne:
35°46'44"N, 106°19'15"W

Amerykański pomnik narodowy Bandelier

Amerykański pomnik narodowy Bandelier (ang. Bandelier National Monument) zajmuje dosyć duży obszar obejmujący około 80 kilometrów kwadratowych pustyni w stanie Nowy Meksyk, i choć Indianie już tu nie mieszkają, pozostawili po sobie wyrzeźbione w skałach domy.

Wyrzeźbione w miękkiej skale tufowej, te małe schronienia z rzędami okien ozdabiają podnóża wzgórz w naturalnym krajobrazie, jakby zostały stworzone przez wielkie mrówki. Budowana i rozbudowywana przez setki lat pomiędzy latami 1150 - 1550, osada, a obecnie Amerykański pomnik narodowy Bandelier, musiała być imponująca, łącząc w sobie zwykłe, pobudowane na ziemi domy, z tymi na klifach. Niektóre z tych dawnych mieszkań są wysokie na trzy piętra, wsparte na belkach wbitych w skałę.

Do dziś w tym miejscu można znaleźć wiele piktogramów i starożytnych dzieł sztuki indiańskiej. Pozostałym domom wyrzebionym w jaskiniach towarzyszą ruiny budynków zbudowanych na dnie doliny, także z miękkiej skały wulkanicznej. Większość ruin oraz jaskinie są położone dosyć blisko siebie, jednak w dalszej odległości można również znaleźć liczne perełki i świadectwa tego, że kiedyś te obszary nie tylko wyglądały zupełnie inaczej, ale były też zamieszkiwane przez inne ludy.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Bandalier National Monument
Los Alamos, Nowy Meksyk, 87544
Stany Zjednoczone
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.