Pomnik Lenina w Tadżykistanie

Rozmontowana i zdegradowana do pola na obrzeżach miasta, ogromna statua Ojca Rewolucji Bolszewickiej nie może zyskać szacunku we współczesnym społeczeństwie. Po dziesięcioleciach spędzonych w mieście, największy monument Azji Środkowej Włodzimierza Lenina został ostatecznie usunięty ze swojego cokołu w centrum Khujand w Tadżykistanie w maju 2011 roku.

Wzniesiony w 1974 roku, w 50-tą rocznicę śmierci Lenina, kiedy Khujand został nazwany Leninabadem, a oficjalne władze wzniosły 12-metrową statuę na podstawie o podobnej wysokości. Wszystko to razem stało się pomnikiem największej w Azji Środkowej statuy byłego przywódcy Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego. Ale przed świtem nowego tysiąclecia tadżyccy urzędnicy poczuli, że czas posągu już minął.

Tak więc z małą ceremonią i pod osłoną ciemności zdemontowano gigantyczne podobieństwo byłego przywódcy Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego, po czym jego kawałki zostały przetransportowane na zachód do oddalonego parku o nazwie Pole Zwycięztwa. Tutaj Lenin został ponownie złożony.

Wszystko to oznacza, że Tadżykistan skutecznie sprowadził Lenina do najbezpieczniejszego, najbardziej martwego kwadrantu swojej historii. W miejsce pomnika Lenina w Tadżykistanie powstał drugi, tym razem człowieka o imieniu Ismoili Somoni, założyciela państwa Tadżykistanu.

Informacje dodatkowe

Pytajcie o drogę po przekroczeniu rzeki. Uważajcie na krowy.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Victory Park
Khujand, 735700
Tadżykistan
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.