Współrzędne geograficzne:
24°57'30"N, 102°38'0"E

Grób Nie Er

Każdego roku miliony ludzi wspinają się na Zachodnie Wzgórza Kunming, by podziwiać panoramę miasta. Kiedy maszerują w górę, aby spojrzeć na spektakularne widoki ze szczytu, o wiele mniej z nich zatrzymuje się, aby zobaczyć pomnik i grób Nie Er, młodego kompozytora hymnu narodowego Chin.

W 1935 roku, kiedy było jeszcze spokojne na froncie zachodnim, początki II wojny światowej były już w Azji, a wojska japońskie przeprowadzały brutalną inwazję na Chiny. Zainspirowany swoim własnym nacjonalizmem, młody kompozytor Nie Er (prawdziwe nazwisko Nie Shouxin) skomponował melodię znaną jako "Marsz Wolontariuszy", która później pojawia się w filmie fabularnym o chińskim oporze przeciwko Japończykom.

Niestety Nie Er umarł w tym samym roku (tragiczne utonięcię), w wieku zaledwie 23 lat. Jednak piosenka stała się popularna jako symbol oporu i jedności, a ostatecznie została ogłoszona Hymnem Chińskiej Państwowej Republiki Ludowej.

Obecnie ciało Nie Er'aa jest pochowane w jego rodzinnym mieście Kunming, na zachodnich wzgórzach. Na wzniesieniu, gdzie spoczywa jego ciało, znajduje się niewielkie muzeum, gdzie znaleźć można kopie jego dzieł i oryginalne artefakty.

Dodatkowe informacje

Kolejka linowa nie zatrzymuje się przy pomniku i jedzie bezpośrednio na szczyt wzgórza, więc lepiej dotrzeć tu na piechotę lub schodząc.

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Xishan Hwy
Western Hills
Kunming Shi
Chiny
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.