Współrzędne geograficzne:
56°50'35"N, 60°36'17"E

Pomnik Beatlesów

Wpływ Rock & Rolla na rosyjską kulturę młodzieżową był od samego początku duży i wzrósł jeszcze pod wpływem muzyki pop i kontrkultury lat 60-tych na Zachodzie - w dużej mierze kierowanej przez Beatelsów.

Ten pomnik Beatlesów w mieście Jekaterynburg w centralnej Rosji może wydawać się nie na miejscu, ale ich muzyka była tak popularna na podziemnej scenie muzycznej ZSRR, a ich wpływ kulturowy tak wielki, że pomnik wydaje się być na właściwym miejscu.

Miejsce Beatlesów w sowieckich sercach i muzycznych duszach było wygrane z trudem. Kiedy komunistyczny rząd zakazał jakichkolwiek wizerunków zespołu, młodzież zaczęła tworzyć swoje własne, przerabiając lokalne kurtki czy buty i oprawiając je logami Beatelsów.

Kiedy ludzie nie mogli zdobyć prawdziwych albumów lub zespołu z lat 45-tych, zaczęto tworzyć własne wersje, wydrapując rowki w wyrzuconych płytach rentgenowskich, tworząc coś, co nazywano "muzyką kości". Słuchanie muzyki zachodniej mogło być ryzykowne w ZSRR, ale dla tych, którzy kochali i szanowali chłopaków z Liverpoolu, było to warte ryzyka.

Twierdzono, że zachodni popowi muzycy, łącznie z Beatelsami, ogólnie rzecz biorąc przyczynili się do zmiany stosunku młodych ludzi do Związku Radzieckiego. Trudno powiedzieć dokładnie, jak ważna politycznie była ich twórczość, ale Beatlesi i Rosja od dawna trzymają się blisko siebie, a ten mały pomnik, umiecowiony na złączeniu dwóch kontynentów, przypomina miejsce, które u wielu Rosjan siedzi głęboko w sercu.

Jak dotrzeć do pomnika Beatelsów?

Jeśli kupicie mapę turystyczną Jekaterynburga, znajdziecie pomnik Beatelsów na czerwonej linii atrakcji turystycznych. Pomnik Beatlesów w Jekaterynburgu znajduje się na niższej wysokości niż ulica Gorkogo, więc szukajcie go bliżej rzeki.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Maksima Gorkogo, 8
Jekaterynburg, 620075
Rosja
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.