Podziemne przejścia w Exeter

Legendy głosszsą, że tunele zostały zbudowane podczas wojny domowej lub aby zapewnić schronienie podczas zarazy, jednak przejścia podziemne w Exeter skonstruowano dla jednego celu, dostarczania czystej wody.

Zbudowane w XIV wieku prymitywne, wąskie tunele przebiegają pod dużą częścią miasta Exeter. Kiedy zostały stworzone, wychodziły one poza granice miasta pod ochronną ścianą zewnętrzną do naturalnych źródeł, które zapewniały mieszkańcom za murami czystą wodę pitną, cenny towar w średniowieczu.

Przejścia są wąskie i ciasne, co sprawiło, że praca w tunelach była ciężkim zadaniem. Kiedy w końcu doszło do wojny domowej, wiele tuneli i komór zostało zamurowanych, by nie mogły zostać użyte przez obleżających najeźdźców. Dalsze prace zostały wznowione po ustaniu walk, a starzejące się tunele były nieustannie ulepszane przez wieki, włączając w to pierwsze angielskie żeliwne rurociągi.

Kiedy w 1800 roku doszło do epidemii cholery, zdecydowano, że system wodny wymaga pełnego remontu. Odkryto kilka nowych źródeł wody, a Exeter powoli odsunął się od naturalnej studni. W 1901 roku ostatecznie zamknięto podziemne przejścia w Exeter i szybko o nich zapomniano.

Tunele zostały ponownie otwarte w 1992 roku jako historyczna atrakcja turystyczna. Teraz turyści mogą zwiedzać tunele poprzez wycieczki z przewodnikiem i poznać historię przejść w nowoczesnym centrum informacyjnym. Spacerując przez historyczne podziemne tunele w Exeter warto zabrać ze sobą własną wodę.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

2 Paris Street
Exeter, Anglia, EX1 1GA
Wielka Brytania
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.