Podwójny łuk Tour Isabelle Percée

Francuski alpinista Pascal Sombardier dobrze znał wysoko położoną częśćich Alp. A przynajmniej tak myślał. W 2005 roku, gdy podróżował przez odcinek Grand Manti pasma górskiego Chartreuse, szukając obszarów do swojej książki o unikalnych miejscach w okolicy, był oszołomiony, gdy zobaczył coś, co wyglądało jak gigantyczny podwójny łuk, nazwany później Tour Isabelle Percée.

Pascal Sombardier zrobił kilka zdjęć i udostępnił je społeczności alpinistów, aby dowiedzieć się więcej o tej formacji. Okazało się, że nikt nic o niej nie wie, a dzięki jego odkryciu świat poznał istnienie cudu przyrody, nazwanego podwójnym łukiem Tour Percée.

Rozciągający się na 32 metry ogromny naturalny łuk, zwany także Tour Isabelle, jest największy w Alpach, ale pozostał w dużej mierze ukryty ze względu na swoje położenie geograficzne. Do podstawy łuku nie było ścieżek, a sama konstrukcja jest tak pochylona, że jest niewidoczna z dołu. Podczas oglądania z powietrza ludzie często zauważali wzniesienie, ale sam łuk Tour Isabelle Percée w Alpach był niewidoczny, ukryty tuż za nim.

Mimo że minęło 12 lat, odkąd podwójny łuk Tour Isabelle Percée we Francji został po raz pierwszy zauważony, nadal jest w dużej mierze poza siecią szlaków turystycznych i bardzo trudno dostępny. Oczywiście Pascal Sombardier umieścił łuk i historię jego odkrycia w swojej książce, a jedno ze swoich zdjęć łuku umieścił na okładce.

Jak dotrzeć do Tour Isabelle Percée?

Według informacji na kilku forach alpinistycznych, łuk Tour Isabelle Percée leży na prywatnej własności należącej do markiza de Quinsonas. Fora wspominają również, że nikt nie zachęca do podróży do łuku, chociaż z drugiej strony nikt tego nie zabrania.

Do łuku można się dostać boczną ścieżką rozgałęziającą się od Grand Sangle de L'aulp du Seuil, szlaku górskiego w Réserve natualle Hauts de Chartreuse.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

71 L'Essard
Saint-Bernard
Francja
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.