Podwodny Chrystus na Morzu Tyreńskim

Podczas gdy figury boskich postaci często znajdziemy w gęsto zaludnionych obszarach, rzadko można dostrzec posągi tego typu w zupełnych pustkowiach. Podwodny pomnik Jezusa Chrystusa w San Fruttuoso we Włoszech (ang. "Christ of the Abyss" / "Chrystus z Otchłani") przebiija jednak wszystko inne, gdyż znajduje się... głęboko pod wodą.

Pomnik Jezusa Chrystusa pod wodą ("Chrystus z Otchłani") to statua z brązu stworzono na podobieństwo syna Boga, wykonana przez Guido Galletti'ego. Został umieszczony na dnie Morza Śródziemnego, aby uhonorować Dario Gonzatta, pierwszego Włocha, który użył sprzętu do nurkowania. Posąg został umieszczony 17 metrów pod poziomem morza w sierpniu 1954 roku, gdzie stoi po dziś dzień.

Podobne posągi były potem umieszczane zarówno pod wodą, jak i nad ziemią na całym świecie, niektóre jako hołd dla oryginału, inne jako kopie. Oryginalny gliniany posąg, na podstawie którego stworzono podwodnego Jezusa Chrystusa, znajduje się  w Rawennie, w Narodowym Muzeum Działań Podwodnych, również we Włoszech.

Co ciekawe, co roku w końcówce lipca w Ligurii organizowana jest procesja, która ma za zadanie złożenie wieńca pod podwodną statuą. Łatwo się domyślić, że biorą w niej udział jedynie nurkowanie. Ma ona na celu uświęceenie patrona nurków i żeglarzy, którym jest właśnie "Chrystus z Otchłani".

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

San Fruttuoso Coast
San Fruttuoso
16034
Włochy
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.