Współrzędne geograficzne:
20°16'47"S, 149°2'13"E

Plaża Whitehaven (Białe Niebo)

Plaża Whitehaven (pol.Białe Niebo), położona na wyspie Whitsunday w Australii, to siedem kilometrów cudownego białego piasku, spoczywającego pod nieskazitelnie błękitnym niebem.

W przeciwieństwie do większości plaż na świecie, plaża Białe Niebo Whitehaven jest wykonana w 98 procent z czystej krzemionki, która nadaje piasku śnieżną barwę i inne wyjątkowe cechy.

Piasek krzemionkowy ma drobniejsze ziarno niż zwykły piasek plażowy, który składa się z nieregularnych kawałków minerałów. Dzięki temu biały piasek jest bardziej miękki i aksamitny w dotyku. Ponadto, ponieważ krzemionka nie trzyma dobrze ciepła, piaski nie nagrzewają się w letnim słońcu, dzięki czemu nieskazitelna plaża jest idealnym miejscem do relaksu i opalania.

Jeszcze ciekawsze jest to, że otaczające plażę Whitehaven skały nie zawierają krzemionki, co oznacza, że budulec plaży musiał być osadzany na wyspie przez miliony lat przypływów niosących ziarna krzemionki z innych miejsc.

Aby utrzymać plażę Białe Niebo w Australii w tym przepięknym stanie, wprowadzono przepisy zakazujące tu nie tylko wprowadzania psów czy śmiecenia, ale także np. palenia papierosów.

Jak tu dotrzeć?

Na północnym krańcu plaży Whitehaven (Białe Niebo) w Australii znajduje się Park Narodowy Whitsunday Islands, skąd prowadzi 10-minutowa krótka ścieżka przez tropikalny las deszczowy, po której dotrzemy do niebiańskiej, australijskiej plaży.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Whitsundays, 4803
Australia
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.