Piramida i Mauzoleum Howard'ów w Arklow

Mauzoleum Howard'ów zostało opisane przez angielskiego pisarza Sir Johna Betjemana jako "największa piramida poza brzegiem Nilu". Trudno jest zweryfikować, czy jest to prawda, gdyż chociaż piramidy symbolizują starożytny Egipt, to jednak były wykorzystywane jako grobowce w kulturach na całym świecie od tak dawna, jak dawno grzebaliśmy ludzi.

Kiedy europejska szlachta budowała piramidy, by pomieścić ich śmiertelne szczątki, czyniła to w hołdzie potędze i tajemnicom starożytnego świata Egiptu. Kiedy Ralph Howard, wicehrabia hrabstwa Wicklow, zbudował piramidę i mauzoleum w Arklow (hrabstwo Wicklow) dla swojej rodziny w 1785 roku, zrobił to u szczytu neoklasycyzmu. W tym okresie stylistyczne imitacje Grecji, Rzymu i Egiptu wykazały nie tylko wykształcenie, ale także dobry gust. Chociaż może się wydawać, że jest to sprzeczne z europejską scenerią, nie są one niczym niezwykłym. Inna irlandzka piramida leży w hrabstwie Offaly, w głębi lądu.

Piramidę i mauzoleum rodziny Howard'ów, mającą prawie 10 metrów wysokości, trudno przeoczyć wśród posępnych granitowych nagrobków Cmentarza Old Kilbride. Długowieczne epitafium wyjaśnia, że mauzoleum zostało tam umieszczone ku pamięci przodków, którzy zmarli sto lat wcześniej i dla przyszłych pokoleń Howardów. W pobliżu piramidy znajduje się kolejne mauzoleum inspirowane Egiptem; budynek świątyni, który najwyraźniej mieści ciała pomniejszych krewnych Howarda.

Piramida w Wicklow posiada 33 płyty na trumny, co niektórzy uważają za związek masonów w połączeniu z tajemniczą piramidą. Tylko około połowa miejsc jest zajęta. Mauzoleum zostało zapieczętowane bez wyjaśnienia w 1823 roku i od tamtej poryą w półtora wieku zostało pokryte bluszczem i roślinności. Mówi się, że ostatnim ciałem pochowanym w piramidzie było ciało niemowlęcia Howarda. Mieszkańcy Arklow i Wicklow mówili, że słyszeli płacz dziecka dochodzący z cmentarza w nocy, który ustał dopiero po usunięciu zwłok i pochowaniu ich w innym miejscu, a piramida została zapieczętowana na zawsze.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Old Kilbride Cemetery
Wicklow
Irlandia
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.