Pekelné Doly (Piekielne Doły)

Największe stworzone przez człowieka w Europie jaskinie z piaskowca, znane jako Pekelné Doly (Piekielne Doły), leżą w zalesionej okolicy w pobliżu rzeki Svitavka w Czechach. Wykopane w XVIII wieku w celu zbierania piasku do produkcji szkła do luster, mają obecnie łączną powierzchnię 11,5 kilometrów kwadratowych i wsparte są na solidnych skalnych kolumnach.

W czasie II wojny światowej jaskinie były używane jako tajna fabryka amunicji szybkostrzelnej, jednak po zakończeniu wojny zostały one opuszczone... Dopóki nie wprowadził się tu klub motocyklowy.

Motoklub Pekelné Doly (aka Piekielne Doły) w Czechach wziął swoją nazwę właśnie od swojej głównej siedziby w górach. Ich znakiem jest nietoperz, który symbolizuje otwieranie i zamykanie jaskini jako "budzenie się" i "zasypianie" nietoperza. Motocykliści używają jaskiń nie tylko jako miejsce spotkań, ale także jako teren wyścigowy - motorami można ścigać się po trasach wymalowanych w tunelach. Znajdziemy tu nawet w pełni zaopatrzony podziemny bar dla członków klubu, choć oczywiście preferowane są napoje bezalkoholowe, chyba że ktoś planuje zostać w jaskiniach na noc.

Pekelné Doly w Czechach nie są miejscem, w którym odbywają się jakieś straszne niegodziwości. Klub organizuje imprezy społecznościowe i oferuje jaskinie na prywatne imprezy. Na miejscu znajduje się duży parking dla samochodów i motocykli, a klub serwuje jedzenie i napoje wszystkim, którzy chcą zwiedzić stary kamieniołom. Kładą przy tym nacisk na bezpieczeństwo ruchu drogowego zarówno w motocyklach, jak i samochodach, a ich motto brzmi "jezdi v klidu!", co znaczy "jedź spokojnie".

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

Lindava 315
Cvikov
Czechy
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.