Phsar Thmei (Rynek Centralny)

Phsar Thmei, znany również jako Rynek Centralny (nazwa dokładnie oznacza "Nowy Rynek"), jest największym rynkiem w mieście Phnom Penh, stolicy Kambodży, i kiedyś był uważany za najbardziej ekspansywny w całej Azji. Co ciekawe, rynek znajduje się pod jedną z największych kopuł na kontynencie.

Przed ukończeniem Phsar Thmei w 1937 roku obszar, na którym obecnie stoi rynek, zajęty był przez bagno, które zasilała spływająca w porze deszczowej woda. Dla francuskiego protektoratu Kambodży, który w tamtym czasie kierował Phnom Penh, bagno w środku ich miasta było dalekie od ideału. Zostało więc osuszone i rozpoczęto budowę ogromnego rynku, zaprojektowanego przez Jeana Desboisa i nadzorowanego przez francuskiego architekta Louisa Chauchona.

W momencie budowy Phsar Thmei w Kambodży był uważany za największy rynek w Azji. Jednak pomimo swojej wielkości, jego początek był dosyć niespokojny. Najpierw został zalany podczas powodzi, co zresztą niezbyt powinno dziwić, zważywszy na jego umiejscowienie. Chwilę później przyszła wojna francusko-tajska (1940–1941), podczas której rynek został zbombardowany przez tajskie samoloty, powodując znaczne szkody. Został tymczasowo zamknięty i odbudowany po zakończeniu II wojny światowej.

Po jakimś czasie rynek centralny w Phnom Penh ponownie popadł w ruinę aż do czasu, kiedy w 2011 francuska agencja rozwoju nie przeprowadziła roku remontu wartego ponad 4 miliony dolarów. Phsar Thmei wciąż pozostaje jedną z największych kopuł w Azji, o średnicy 45 metrów i wysokości 26 metrów.

Powiedzenie, że rynek jest nieznacznie niepasujący do reszty środkowego Phnom Penh, byłoby niedopowiedzeniem. Z wielką żółtą kopułą i czterema wystającymi "nogami" wygląda, przynajmniej z góry, jakby robot kosmiczny w stylu art deco Barbarella zasadził się w centrum miasta. Jednak gdy wejdzie się do środka, znajdziemy się w ogromnym, chłodnym i zawsze tętniącym życiem rynku pod górującą centralną kopułą, z kolejnymi kramami rozłożonymi wzdłuż czterech sąsiednich skrzydeł.

Pomimo często zawyżonych cen, szczególnie dla turystów, Phsar Thmei jest najlepszym miejscem do rozpoczęcia swojej przygody z kambodżańskim miastem. Jest tu pełno wszelkiego rodzaju towarów, od imponująco skomplikowanego w oobróbce złota i srebra po pamiątki, antyczne monety, towary elektroniczne, odzież (importowaną i tradycyjną kambodżańską), kwiaty i imponujący zestaw wątpliwych jakościowo zegarków. A gdy dopadnie Was głód, na rynku znajdziecie kolorową sekcja ze świeżymi produktami i mnóstwo straganów z żywnością sprzedających klasyczne dania lokalne. To najlepsze miejsce na ucieczkę przed upałem, ponieważ w środku jest naturalnie chłodno.

Informacje dodatkowe o Phsar Thmei

Targ Phsar Thmei znajduje się przy ulicy 128 (Kampuchea Krom) w gminie Phsar Thmei, w dystrykcie Daun Penh. Rynek centralny czynny jest codziennie od 06.30 do 17.30. Postój taksówek znajduje się w pobliżu północno-zachodniego rogu rynku, a przystanek autobusowy w pobliżu południowo-zachodniego wyjścia.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Street 128
Phnom Penh
Kambodża
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.