Pałac i Park Pawia Wyspa (Pfaueninsel) w Berlinie

Zbudowany przy rzece Havel, która przepływa przez Berlin, Pałac i Park Pawia Wyspa (Pfaueninsel), wraz ze swoimi opuszczonymi budynkami, dzikimi pawiami, a nawet fasadą bajkowego zamku zbudowanego przez króla pruskiego, jest zdecydowanie mijscem godnym odwiedzenia.

Ta bujna wyspa o powierzchni 243 akrów była pierwotnie znana jako „Wyspa Królicza” dzięki małej hodowli królików, którą założył tam w XVII wieku Fryderyk Wilhelm I z Brandenburgii. Dopiero pod koniec XVIII wieku jego potomek Fryderyk Wilhelm II zamienił wyspę w prywatną rezydencję dla siebie i swojej ulubionej kochanki Wilhelmine Enke. Podobno Wilhelm II ogłosił on, że: „Na Króliczej Wyspie ani najzwyklejsze drzewo, ani krzak nie mogą już nigdy zostać ścięte!”, czym stworzył z wyspy naturalne schroniene dla roślin i zwierząt. Zbudował także najbardziej ciekawy obiekt wyspy, dwuwieżowy biały zamek dla siebie i Enke. Obie wieże połączone są średniowiecznym mostem.

Po śmierci Wilhelma II jego syn przejął wyspę i zbudował między innymi menażerię, w której znajdowały się wszelkiego rodzaju egzotyczne zwierzęta, w tym krokodyle, wilki, orły i oczywiście pawie. W połowie lat 40-tych większość zwierząt przeniesiono do nowo wybudowanego berlińskiego zoo. Ale niektóre pawie pozostały, a wyspa wciąż pozostaje ich naturalną krainą.

Obecnie wyspę nadal można zwiedzać promem z berlińskiego dworca kolejowego Wannsee. 

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Unnamed Road
Berlin, 14109
Niemcy
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.