Park Narodowy Komodo

Smoków bano się od zawsze i nawet próbowano na nie polować, ale w drodze wyjątku Park Narodowy Komodo został utworzony, aby chronić jedynego znanego „smoka” na świecie.

Smok z Komodo jest największą jaszczurką na świecie i może osiągać nawet do 2-3 metrów długości, co już samo w sobie jest przerażające, o ile nie myślimy o ugryzieniu przez potwora. Pomimo ohydnej twarzy bestii i reputacji mięsożernej, ten indonezyjski rezerwat przyrody został utworzony, aby upewnić się, że jaszczur nie wyginie.

Wyspa Komodo to jedyne miejsce na świecie, w którym żyją te ogromne jaszczurki, a ich stosunkowo niewielka populacja stanowi dla nich ogromne zagrożenie. Obejmujący kilka małych wysp, w tym największe wyspy Komodo, Padar i Rinca, park narodowy utrzymuje delikatną naturalną równowagę. Szereg innych chronionych jaszczurek, szczurów i węży również zamieszkuje wyspy wraz z kolekcją dużych ssaków, które zostały przywiezione tu przez człowieka, takich jak bawoły, jelenie i małpy.

W przeciwieństwie do wielu parków dzikich zwierząt, Komodo obejmuje również cztery osady ludzkie, z których wszystkie istniały w momencie wyznaczenia parku. Mieszkańcy parku to głównie rybacy i handlowcy.

Odwiedzający są mile widziani na wyspach. Aby uchronić turystów w Komodo przed ogromnymi jaszczurkami, miejscowi karmią rano warany, aby były mniej skłonne do atakowania turystów.

Ochrona oferowana przez rezerwat rozwinęła się na przestrzeni lat i obecnie obejmuje morski biom, który jest zachowany wraz z innymi egzotycznymi gatunkami flory i fauny w Parku Narodowym Komodo. Pomimo coraz bardziej zróżnicowanego środowiska w parku, jest mało prawdopodobne, aby był znany z niczego więcej niż smoków, które patrolują jego brzegi.

Informacje praktyczne

Turyści mogą wziąć udział w grupowych wycieczkach na różne wyspy Komodo lub nawet wynająć własny samochód, aby odwiedzić wyspy Flores.

Park Narodowy Komodo w Indonezji jest otwarty codziennie od 7:00 do 17:00, a na wyspie Komodo można nawet wybrać się na wycieczkę przygodową, która trwa około 4-5 godzin (do przejścia mamy 8 kilometrów).

Odwiedzającym zaleca się zabranie kremu przeciwsłonecznego, czapki, okularów przeciwsłonecznych, butów turystycznych i dużej ilości wody.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Komodo National Park
East Nusa Tenggara
Indonezja
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.