Cmentarz i park Navje

Tuż nad torami kolejowymi przy historycznym centrum Lublany, możemy wybrać się na spacer, wyprowadzić psa lub wybrać się na romantyczny piknik w przepięknym (jeśli nie przeszkadzają nam cmentarze) miejscu ostatecznego spoczynku znakomitych słoweńskich pisarzy, polityków czy przywódców religijnych, z których niektórzy zmarli ponad 200 lat temu.

Historia cmentarza Navje w Lublanie jest ciekawą opowieścią o porzuceniu i powrocie. W XVIII wieku, jako dobudowa do kościoła św. Krzysztofa, założono cmentarz Navje. Był to jedyny główny cmentarz dla znaczących postaci z Lublany oraz Słowenii i zajmował on znaczącą pozycję aż do początku XX wieku.

Stał się drugorzędną lokalizacją dopiero po ukończeniu budowy nowego cmentarza w Zale stworzonego przez projektanta Jože Plečnika (znanego z prac w Wiedniu i Pradze), trochę ponad 3 kilometry na północny wschód.

Cmentarz św. Krzysztofa wypadł z łask, a po przeniesieniu większości jego mieszkańców został w znacznej mierze porzucony, zarośnięty i zniszczony w ciągu zaledwie kilku krótkich lat. Pracując nad kolejnym projektem w kącie starego cmentarza, Plečnik wpadł na pomysł: zamienić część starszego cmentarza w pamiątkową świątynię dla najbardziej znanych i zasługujących na to słoweńców.

Wspaniała biała kamienna arkada, zbudowana w 1865 roku, została ponownie odbudowana jako panteon słoweńskich bohaterów, a w latach 1936-1940 przeniesiono do parku groby i nagrobki kolejnych sławnych osób. Biorąc pod uwagę nową nazwę "Navje", wywodzącą się ze słoweńskiej mitologii ludowej, park zaczął nabierać kształtu. Niestety w kwietniu 1941 roku państwa osi najechały Jugosławię, a cały park po raz kolejny został zaniedbany.

Gdy II wojna światowa dobiegła końca, Plečnik popadł w niełaskę komunistycznego rządu Jugosławii, a jego wielkie dążenia do odbudowy cmentarza Navje zostały zapomniane.

Przez pięć długich dziesięcioleci cmentarz Navje w Lublanie był zaniedbywany, jednak kiedy Słowenia uzyskała niepodległość, pojawiło się nowe poczucie narodowej dumy i zaczęto przywracać w latach 90. XX wieku świetność parku i cmenarza.

Obecnie park Navje na Słowenii jest pięknym miejscem do siedzenia w ciszy lub towarzystwie kilku przyjaciół. Każdego dnia Navje odwiedzają ludzie biegający ze swoimi psami, przechadzających się z wózkami dziecinnymi lub po prostu cieszących się promieniami słońca. Stał się on miejscem pamięci o zmarłych i rekreacji dla żywych.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Robboca Ulica & Bezigrad
Ljubljana, 1000
Słowenia
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.