Pałac Mogoşoaia

Zbudowany w latach 1698 - 1702 przez Constantina Brâncoveanu pałac Mogoșoaia jest znanym jako zabytkiem architektury, ponieważ jego fasada jest zdominowana przez tradycyjne balkony schodowe, kolumny i arkady, które stały się znane jako styl braciński lub Rumuński styl renesansowy, będący połączeniem elementów osmańskich i weneckich.

Położony w odległości około 10 kilometrów od Bukaresztu w Rumunii pałac Mogoșoaia nosi imię od Mogoș'a, rumuńskiego bojara i członka najwyższej rangi feudalnej arystokracji moskiewskiej, bułgarskiej i mołdawskiej, ustępując jedynie władcom książęcym. Pomiędzy X a XVII wiekiem, ród Mogoș'a był właścicielem tych ziem, budując tu pałac Mogoșoaia. Później pałac kilkakrotnie przechodził z ręki do ręki. Po przekazaniu go księżniczce Marthe Bibesco przez jej męża, księcia Jerzego Bibesco, stał się on centralnym miejscem spotkań międzynarodowych wyższych sfer i polityków.

Książę Jerzy, mąż księżniczki Bibesco, zmarł w pałacu Mogoșoaia w Rumunii w 1941 roku i został pochowany na tej ziemi. Jego szczątki są przechowywane pod małym białym kościołem zbudowanym w pobliżu pałacu w 1688 roku. Elizabeth Bibesco, żona księcia Antoine'a Bibesco, jest również pochowana w skarbcu rodzinnym na terenie pałacu Mogoșoaia.

Obecnie Pałac Mogoșoaia w Rumunii to popularne miejsce turystyczne, w którym mieści się muzeum i galeria sztuki. Ale jest również znany z pięknych terenów i ogrodów. Czasami też pałac Mogoșoaia jest otwarty na wydarzenia kulturalne, np. w 2008 roku rumuński gotycki zespół rockowy Inopia miał dostęp do terenu, aby sfilmować teledysk do swojej piosenki "Epitaph", a w 2010 roku odbyły się tutaj Mistrzostwa Bałkanów (Balkan Go Championship).

Co należy wiedzieć

Pałac Mogoşoaia znajduje się 10 kilometrów od Bukaresztu, stolicy Rumunii.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

1 Valea Parcului Street
Mogoșoaia
Rumunia
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.