Pałac i Labirynt Minotaura Knossos

Na północy wyspy Kreta w Grecji, w pobliżu nowoczesnego miasta Heraklion, leżą ruiny Knossos, miasta datowanego na 7000 lat przed naszą erą, które niegdyś było domem wielu słynnych mitów greckich i obecnie jest popularną atrakcją turystyczną.

Według mitologii greckiej król Minos zbudował swój pałac w Knossos, a co jest bardziej znane, swój Labirynt, który był tak złożony, że nikt nigdy nie mógł się z niego wydostać. Pośrodku diabelskiego Labiryntu Knossos czaił się Minotaur - pół człowiek, pół byk. Niestety, wiele z tej legendy jest nie do zweryfikowania, ponieważ Pałac w Knossos został zniszczony przez pożar około 1450 roku przed naszą erą, a okoliczne miasto zostało opuszczone i ostatecznie zniknęło z map świata.

Jednak po stuleciach istnienia tylko w mitach, dzięki pracy brytyjskiego archeologa Knossos został ponownie umieszczony na mapie. Na początku XX wieku Arthur Evans kupił kilka akrów ziemi w pobliżu Krety, mając nadzieję znaleźć dowody na historyczne panowanie króla Minosa. Zaczął kopać i w ciągu 25 lat pracy odkrywał kolejne znaleziska, w tym ruiny spektakularnego pałacu. Uznawszy, że to pałac Minosa, postanowił przywrócić mu jego świetność.

Pałac i Labirynt Minotaura Knossos w Heraklion, Kreta to obecnie miejsce, do którego przybywa ponad milion turystów rocznie.  Bardzo niewiele zabytków jest oryginalnych, chociażby słynne freski Knossos, które są (poza kilkoma małymi fragmentami) całkowicie nowe. Znaczna część pałacu i innych buddynków jest nawet oburzająco nieprawidłowa, a sam Evans przyznaje, że polegał na "historycznych domysłach". 

Cathy Gere, autorka ostatniego dokumentu na temat badania Knossos zauważyła, że ten "starożytny" pałac "cieszy się wątpliwym wyróżnieniem, będąc jednym z pierwszych żelbetowych budynków wzniesionych na wyspie". Knossos jest doskonałym miejscem do spacerów, choć mniej, aby rzucić okiem na świat starożytnych mitów, a więcej, aby zobaczyć, jak kolejne pokolenia interpretują własną przeszłość.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

The Palace of Knossos
Knossos Road
Heraklion
Grecja
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.