Pałac Chana Muhammada Khudayara

Powstały w 1871 roku, ogromny i wspaniały kompleks pałacowy został zbudowany w tradycji architektury Azji Środkowej. Odwiedzający znajdą tu wysoki portal, cztery minarety, duże wejście i inne charakterystyczne elementy. Pałac ten służył niegdyś jako siódmy dom ostatniego władcy Kokand w Uzbekistanie - chana Muhammad'a Khudayar'a.

Chan Khudayar był, zgodnie z zapisami historycznymi, ostatnim Khanem z dwudziestu dziewięciu, który służył w Kokandzie w ciągu zaledwie 150 lat. Tron objął w 1845 roku, gdy miał 12 lat, będąc szwagrem Mingboshi Musulmonkul, potężnego przywódcy wojskowego.

Otoczony dużym rzeźbionym murem, starożytny pałac Chana Khudayara w Kokand (Uzbekistan) składa się ze 119 pokoi rozmieszczonych wokół siedmiu małych dziedzińców. Łącznie pałac zajmuje cztery akry. Budowa tak ogromnego kompleksu wymagała 16 000 osób i 80 mistrzów z różnych dziedzin. Pracownicy ci używali 1000 wózków do przewożenia materiałów wokół kompleksu podczas prac nad budową konstrukcji. Żaden z nich jednak nie chciał pracować - ludzie zostali wypędzeni na te tereny siłą i zmuszeni do pracy w nieznośnie trudnych warunkach.

Obecnie pałac Chana Khudayara w Uzbekistanie służy jako muzeum lokalnej historii, z eksponatami przedstawiającymi przeszłość i teraźniejszość otaczającego regionu Kokand.

Miasto Kokand jest jednym ze starożytnych miast doliny Fergana w Uzbekistanie i Azji Środkowej. Region ten jest znany na całym świecie z wielu zabytków architektonicznych i historycznych, w tym meczetu Jami, cmentarza królewskiego Dakhma-i Shakhan, mauzoleum Modarikhan i wielu innych.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Khan's Palace
Fergana Valley
Kokand
Uzbekistan
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.