Pałac Cortésa

W centrum Cuernavaca, które ludzie nazywają "Miastem Wiecznej Wiosny", stoi wielka gotycka twierdza. Jest to najstarszy zachowany budynek z epoki kolonialnej w obu Amerykach, zbudowany przez słynnego konkwistadora Hernána Cortésa.

Cortés zbudował swoją fortecę w 1526 roku, gdy konkwistadorzy pokonali Azteków. Został zbudowany na szczycie ruin znacznie starszej struktury, która niegdyś służyła jako miejsce hołdu dla rdzennych mieszkańców. Jego lokalizacja była zamierzona, gdyż budując fortecę na starym miejscu, w którym mieszkali władcy Azteków, Hernán Cortés wysyłał im wiadomość, że teraz jest tu nowym królem.

Hiszpanie wiedzieli, że pokonanie Imperium Azteków było tylko początkiem długiego okresu wojen i bitew, które konkwistatorzy będą musieli toczyć z rdzennymi plemionami. Upewnili się więc, że forteca wytrzyma każdy atak, jaki przeciwnicy mogą podjąć w odwecie. Ich przewidywania okazały się słuszne, gdyż niedługo po zbudowaniu pałacu Cortés uniknął nieudanej próby zamachu. Wojownicy tlahuańscy przeniknęli do wnętrza twierdzy, jednak zostali zastrzeleni przez jego strażników.

Jako władca tego ogromnego nowego obszaru dodanego do imperium Hiszpanii, Hernán Cortés często odwiedzał pałac, mieszkając tam przez dłuższy czas ze swoją drugą żoną, Doña Juana de Zúñiga. To stąd planował eksplorację i podbój północnych obszarów w amerykańskim stanie Kalifornia, licząc na złoto i jeszcze większą chwałę.

Po śmierci Cortésa w 1547 roku pałac odziedziczył jego syn i spadkobierca Don Martín Cortés. Następnie twierdza była w posiadaniu kilku pokoleń rodziny, aż w końcu została opuszczona.

Budynek służył później w mieście Cuernavaca jako huta żelaza, garbarnia, koszary i więzienie, w którym mieszkali wybitni przywódcy wojny o niepodległość Meksyku, jak choćby José María Morelos (meksykański ksiądz katolicki, jeden z głównych przywódców walk o niepodległość Meksyku okresu 1811-1815, proboszcz parafii w Carácuaro).

W niepodległym Meksyku pałac stał się siedzibą rządu stanu Morelos i pozostał nim aż do lat 70-tych, kiedy to został przerobiony na regionalne muzeum.

Obecnie pałac Cortesa w Cuernavaca można zwiedzać, oglądając jego eksponaty, które kronikują lokalną historię od czasów prehistorycznych, od Azteków aż do kolonialnego Meksyku i rewolucji meksykańskiej. Będąc tutaj, warto zwrócić uwagę na mural o nazwie "La Conquista y Revolución", autorstwa znanego artysty Diego Rivera.

Informacje praktyczne o pałacu Cortesa w Cuernavaca

Pałac znajduje się w centrum miasta Cuernavaca i ze względu na swoją wielkość i położenie jest praktycznie niemożliwy do przeoczenia. Wejście do pałacu i jego muzeum kosztuje 60 pesos, a samo muzeum Cortesa otwarte jest od wtorku do niedzieli w godzinach od 09:00 do 18:00.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

Calle Leyva nº100
Cuernavaca
Meksyk
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.