Współrzędne geograficzne:
52°22'9"N, 4°53'43"E

Pasaż z książkami Oudemanhuispoort

Obecnie część wydziału prawa uniwersytetu w Amsterdamie, jednak to starożytne przejście Oudemanhuispoort, wypełnione stoiskami na których sprzedaje się używane książki, jest wypełnione wieloma duchami, od chorych na cholerę do Vincenta Van Gogha.

Jeśli wejdziemy do Oudemanhuispoort od strony Oudezijds Achterburgwal, otrzymamy widok świadczący o przeszłości tego miejsca. Nad głową, wykuty w frontonie, znajduje się zestaw okularów nawiązujących do starych czasów. I rzeczywiście, "Old Man's House Passage" kiedyś działał jako część pierwszego domu seniorów w Holandii w XVIII wieku.

Obecnie ta część uniwersytetu w Amsterdamie ma ponad 400-letnią historię, w czasie której mieścił się tu klasztor, szpital dla ofiar cholery, akademia sztuk pięknych i muzeum ze słynną kolekcją Rembrandta i Vermeera, co stanowiło podstawę dla Rijksmuseum.

Od 1886 roku stragany zadaszonego pasażu Oudemanhuispoort w Amterdamie sprzedają druki z drugiej ręki, nuty i książki. Stoiska są obecnie prowadzone przez starsze pokolenie, które bardzo chętnie dzieli się swoją wiedzą. Być może niektórzy znają nawet historie z drugiej ręki na temat Vincenta van Gogha, niegdyś szukającego tutaj inspiracji.

Na przykład jedna z tych historii mówi, że to właśnie znalazł on japońskie wydruki, które były tak inspirujące, że zmieniły bieg zachodniej sztuki.

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Oudemanhuispoort 1A
Amsterdam
Holandia
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.