Wczesnośredniowieczny kościół Oratorium Gallarus

Oratorium Gallarus (eng. Gallarus Oratory / irl. Séipéilín Ghallarais) to surowy kamienny kościół, który, jak się uważa, został zbudowany między VI a IX wiekiem i nadal znajduje się w niezwykle niezmienionym stanie. Jest najlepiej zachowanym wczesnośredniowiecznym kościołem w tym rejonie.

Zbudowany z wyciętych bloków lokalnego piaskowca, wysoki na 5,2 metra, oratorium jest najlepiej zachowanym wczesnym kościołem tego rodzaju w Irlandii. Prosta, jednopokojowa konstrukcja, składająca się z zaokrąglonego trójkątnego kształtu z drzwiami na jednym końcu i małym oknem wbudowanym na drugim końcu, kryje zaskakująco wyrafinowaną konstrukcję. Kamienie zostały również starannie ułożone pod niewielkim kątem, niżej na zewnątrz niż wewnątrz, aby woda mogła wypływać na zewnątrz.

Chociaż Oratorium Gallarus (Hrabstwo Kerry, Irlandia) jest uważane za pewnego rodzaju kościół lub miejsce spotkań religijnych, jego prawdziwe przeznaczenie jest nadal nieznane. Znalezione w pobliżu celtyckie miejsca pochówku skłoniły niektórych badaczy do przypuszczenia, że miało ono pewne znaczenie pogrzebowe. Niezależnie od pierwotnego celu, lokalna legenda głosi, że jeśli ktoś wejdzie przez małe okienko z tyłu oratorium, jego dusza zostanie oczyszczona.

Informacje dodatkowe

Zjedź na drogę R559 od strony miejscowości Dingle, koło An Daingean w hrabstwie Kerry w Irlandii.. Współrzędne geograficzne: 52.172695° N, 10.349615° W.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

Gallarus
Dingle Penninsula
Kerry
Irlandia
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.