Współrzędne geograficzne:
43°47'3"N, 7°39'38"E

Opuszczony Hotel Angst

W XIX wieku senne liguryjskie miasto Bordighera było jedną z najbardziej elitarnych atrakcji dla elit podróżujących po Riwierze Włoskiej i być może nic lepszego nie ilustruje dawnej świetności miasta (i jego późniejszego rozkładu) lepiej niż Hotel Angst.

Zainteresowani częściowo publikacją Doktora Antonio Giovanniego Ruffiniego (wygnanego włoskiego pisarza, który szukał brytyjskiego poparcia dla zjednoczenia Włoch) z 1855 roku, Brytyjczycy masowo przybyli do miasta pełnego egzotycznych palm, drzew oliwnych i słodkiej, zdrowej bryzy nadbrzeżnej, pozostawiając tu po sobie swoje kościoły, korty tenisowe i wiele innych wyraźnie brytyjskich budynków, które wciąż wyglądają nietypowo dla tego małego włoskiego miasteczka. Jednak nic z tego nie jest tak imponujące, jak opuszczony hotel Angst.

Starając się wykorzystać ten nadmiar bogactwa i niedawną budowę nowej linii kolejowej prowadzącej bezpośrednio do Londynu, szwajcarski przedsiębiorca Adolf Angst rozpoczął budowę hotelu w Bordighera niedaleko dworca kolejowego. Po trzęsieniu ziemi w 1887 roku, które zniszczyło te plany, szwajcar skupił się na pobliskiej Via Romana, gdzie dał światu swój pierwszy hotel o nazwie Angst.

Budowa hotelu trwała od 1887 do 1914 roku i zaowocowała produktem godnym ambicji pana Angsta. Elity społeczeństwa zachwycały się luksusowymi salami bilardowymi i balowymi oraz nowoczesnymi apartamentami. Sama królowa Wiktoria była tak zachwycona, że podobno zarezerwowała wizytę w hotelu w 1889 roku, na krótko przed swoją śmiercią. 

Wybuch I Wojny Światowej spowodował, że hotel Angst przerobiono na szpital wojskowy, a po śmierci Adolfa Angsta w 1924 roku miejsce zaczęło powoli upadać. Szybki wybuch II Wojny Światowej, kiedy hotel i jego miasto znalazły się pod rządami nazistów sprawił, że hotel pozbawiono wszystkiego, co było wartościowe, a niegdyś znakomity hotel Angst we Włoszech popadł w ruinę.

Chociaż na przestrzeni lat podjęto kilka prób rewitalizacji hotelu Angst, załamanie turystyki w regionie najwyraźniej pozostawiło właścicieli bez możliwości przywrócenia mu pierwotnej świetności. Obecnie obiekt pozostaje zamknięty dla zwiedzających. Jego infrastruktura, od królewskiego gmachu po kilka pięter pod ziemią, pozostaje niestabilna i dość niebezpieczna.

Jednak nawet zrujnowany hotel Angst w Bordighera (Włochy) nadal robi wrażenie i, miejmy nadzieję, wraz z powrotem kolejnego boomu turystycznego, może pewnego dnia powrócić do dawnej świetności.

Informacje praktyczne

Do hotelu Angst we Włoszech dojdziemy szsybkim spacerem na północny zachód od dworca kolejowego w Bordighera. Obiekt jest pod stałą ochroną, a czasem nawet dodatkowo pod nadzorem psa pilnującego.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

76 Via Romana
Bordighera
Włochy
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.