Opuszczone lotnisko Nikozja

Po zbudowaniu międzynarodowego portu lotniczego i zamachu wojskowym na Cyprze, lotnisko Nikozji zostało opuszczone, a obecnie znajduje się w strefie zdemilitaryzowanej między dwoma krajami, powoli gromadząc kurz i odchody gołębi.

Opuszczone lotnisko Nikozja na Cyprze zostało zbudowane w latach 30-tych XX wieku jako wojskowe lotnisko i powoli przekształciło się w latach siedemdziesiątych w dość nowoczesny obiekt. Chociaż nie jest to największe lotnisko na świecie, a ten niewielki obiekt zaczął funkcjonować jako mała grupa chatek z blachy, to jednak po pewnym czasie to opuszczone lotnisko przekształciło się w liczne terminale obsługujące wiele firm lotniczych.

Jednak pomimo swojego sukcesu, kiedy greccy nacjonaliści dokonali zamachu stanu w kraju, obalili przywódcę i przejęli lotnisko, szybko stało się ono centralnym punktem walki. Kiedy wojska tureckie zaatakowały kraj w 1974 roku, a strefa zdemilitaryzowana została utworzona, lotnisko wylądowało w samym jej środku, powodując jego natychmiastowe zamknięcie i nagłe opuszczenie.

Od czasu jego zamknięcia w 1974 roku, to opuszczone lotnisko na Cyprze po prostu przestało być odwiedzane przez kogokolwiek. Organizacja Narodów Zjednoczonych przejęła kontrolę nad obszarem zdemilitaryzowanym, który jest obecnie zamknięty dla ludności cywilnej. W ciągu dziesięcioleci od opuszczenia, lotnisko Nikozja znajduje się w coraz gorszym stanie, gromadząc grubą warstwę kurzu i gruzu, odwiedzaną tylko przez deszcze i fotografów.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Lefkotheou
Egkomi
Cypr
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.