Opuszczona synagoga Vidin

Pomimo ruiny, opuszczona synagoga Vidin (miasto Widin, Bułgaria) nadal słynie z tego, że jest drugą co do wielkości świątynią żydowską w Bułgarii. Zbudowana w 1894 roku, przestała funkcjonować po tym, jak większość miejscowych Żydów opuściła kraj podczas II Wojny Światowej i wkrótce po niej.

Po II Wojnie Światowej opuszczona synagoga Vidin w Bułgarii została zajęta przez rząd komunistyczny, a w latach 70-tych  Ministerstwo Kultury i Narodowy Instytut Zabytków opracowały plan odnowienia budynku. Jednak kiedy reżim komunistyczny upadł w 1989 roku, projekt został porzucony, pozostawiając synagogę bez dachu i narażoną na niszczycielskie żywioły.

Od lat mówi się o wysiłkach związanych z odbudową opuszczonej synagogi Vidin (Widin, Bułgaria), ale nie podjęto jeszcze żadnych prób i budynek nadal pozostaje pustą, choć bardzo charyzmatyczną skorupą.

Informacje praktyczne

Opuszczona synagoga Vidin znajduje się w mieście Widin w Bułgarii, 4 godziny jazdy autobusem (lub 5 godzin pociągiem) ze stolicy Sofia. Wiele rejsów po Dunaju również zatrzymuje się na jeden dzień w Widin.

Opuszczona synagoga znajduje się w pobliżu Twierdzy Baba Vida, która znajduje się na brzegu Dunaju. Wzdłuż brzegu rzeki znajduje się park, i idąc wzdłóż rzeki po prawej, w końcu zobaczymy synagogę po lewej stronie, tuż przed dotarciem do Baby Vida. Jest opuszczona, a zatem otwarta dla każdego, kto chce wejść do środka. Wokół niej znajduje się ogrodzenie i wiele zarośniętego przez rośliny terenu, ale część otaczającej ją siatki jest odcięta i łatwo przez nią przejść.

Zaleca się, aby wchodzić do środka opuszczonej synagogi Vidin / Widin w Bułgarii tylko w ciągu dnia i nosić mocne obuwie, ponieważ wewnątrz jest rozbite szkło. Schody na drugie piętro nadal wydają się być solidne konstrukcyjnie, jednak należy pamiętać, że w przypaadku opuszczonych miejsc bywa niebezpiecznie i zawsze trzeba zachować ostrożność.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Vidin
Bułgaria
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.