Współrzędne geograficzne:
37°49'5"S, 144°58'1"E

Opuszczona sala balowa na Flinders Street Station

Stacja Flinders Street w Melbourne to najbardziej ruchliwy węzeł kolejowy w całej Australii, który dodatkowo na ostatnim piętrze mieści opuszczoną i niszczejącą salę balową, porzuconą pozostałość po minionej epoce romansu kolejowego.

Podczas gdy stacja obsługuje prawie 100 000 podróżnych dziennie,  jej stara sala balowa na trzecim piętrze, zamknięta dla zwiedzających i tancerzy od 1985 roku, rzadko przyjmuje kogokolwiek.

Oglądanie tych opuszczonych przestrzeni było jednak tak pożądane w ciągu ostatnich kilku lat, że podczas Open House Melbourne (coroczne miejskie święto) stworzono specjalny, tak zwany "złoty bilet", który otrzymało kilku szczęśliwców, mogących za jego pomocą zwiedzić starą salę balową=.

Stacja Flinders Street Station w Melbourne została zaprojektowana w 1899 roku przez Jamesa Fawcetta i H. P. C. Ashwortha i otwarta w 1910 roku, szybko stając się ikoną Australii. Przestrzeń zajmowana przez salę balową była pierwotnie salą wykładową instytutu Victorian Railways Institute, stowarzyszenia utworzonego w celu poprawy jakości personelu kolejowego.

Instytut ten obejmował kursy nocne, wypożyczalnię książek oraz zajęcia z pracy fizycznej. Znajddowały się tu także pokoje tylko dla mężczyzn, takie jak sala bilardowa, sala do tenisa stołowego, prywatna siłownia z ringiem bokserskim oraz bieżnia na dachu.

Rozkwit sali balowej przypadł na lata 50-te i 60-te, kiedy publiczne tańce wypełniały salę. Wszystkie te obiekty już dawno przestały funkcjonować i stoją opuszczone, jednak sprzęty i historia pozostały, czekając na ponowne odkrycie.

=Na początku 2017 roku stacja Flinders Street Station w Melbourne zostanie poddana gruntownemu przeglądowi i renowacji, w tym przywróceniu pierwotnych kolorów z początku XX wieku. Jeśli chodzi o samą salę balową, rząd australijski opracował plan, aby przywrócić ten obszar do życia. Oby odbyło się to jak najszybciej.

Informacje praktyczne

Stacja Flinders Street znajduje się w centrum Melbourne w Australii, na rogu ulic Flinders i Swanston. Sala balowa znajduje się pod jasnym dachem stacji i wchodzi ssię do niej przez trzecie piętro po wschodniej stronie stacji. Wejście jest wyłącznie na zaproszenie, a podczas Open House Melbourne w lipcu czasem prowadzone są loterie z biletami wejściowymi.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

2-20 Swanston St
Melbourne
Australia
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.