Opuszczony Szpital Psychiatryczny Riverview

The stigma of mental illness is such that there seems to be an unavoidable sense of tragedy and trepidation evoked by psychiatric hospitals. One can’t help but wonder, what untold stories could be uncovered from the relics of an institution that has witnessed the torment of so many personal demons?

Piętno choroby psychicznej zwykle sprawia, że szpitale psychiatryczne wywołują nieuniknione poczucie tragedii i niepokoju. Czy zastanawialiście się kiedyś, jakie niezliczone historie można odkryć w relikwiach instytucji, która była świadkiem tak wielu osobistych demonów?

Pochodzący z początku XX wieku szpital Riverview w Coquitlam w Kolumbii Brytyjskiej leczył osoby, którym nie pomógł psychiatra aż do lata 2010 roku. West Lawn Pavilion, pierwszy z budynków w Riverviews, został otwarty w 1913 roku i był siedzibą najbardziej psychotycznie zaburzonych pacjentów płci męskiej. Od czasu jego zamknięcia w 1983 roku West Lawn jest najczęściej odwiedzanym i fotografowanym opuszczonym miejscem na terenie szpitala.

Patrząc na niesamowite fotografie opublikowane w Internecie przez eksploratorów i łowców duchów, aż trudno sobie wyobrazić, że szpital Riverview w Kanadzie jest także domem dla kwitnącego arboretum liczącego ponad 1900 drzew i zróżnicowanej populacji dzikich zwierząt, w tym czarnych niedźwiedzi, rysi rudych, kojotów, jelenia czarnego i ponad 80 gatunków ptaków.

Od momentu powstania w 1904 roku szpital psychiatryczny Riverview miał służyć zarówno jako ośrodek zdrowia psychicznego przystosowany do przejęcia części pacjentów z Royal Jubilee Hospital w Victorii, jak i jako ogród botaniczny w prowincji British Columbia (Kolumbia Brytyjska). Rząd zakupił 1000 akrów ziemi uprawnej, aby osiągnąć ten ambitny cel, chociaż ogród botaniczny został ostatecznie przeniesiony na Uniwersytet Kolumbii Brytyjskiej.

Obecnie szpital jest w pełni wycofany z eksploatacji i opuszczony, a ostatnich 201 pacjentów przeniesiono do innej placówki w lipcu 2010 roku. Nie jest wiadome, co stanie się z opuszczonym szpitalem psychiatrycznym Riverview. Z biegiem lat 1000 rozległych akrów początkowo przeznaczonych dla szpitala zostało zredukowanych do 244, ponieważ duże części terenu zostały przekształcone w osiedla mieszkalne Riverview Heights, Colony Farm Regional Park i Riverview Forest Park.

Zaniepokojeni potencjalnym wyburzeniem obieektu celem dalszej budowy osiedli mieszkalnych, rzecznicy Riverview naciskają rząd na kontynuację opieki psychiatrycznej dla chorych psychicznie w prowincji, jak również publiczne zobowiązania do zachowania zabytkowej architektury XX wieku i bujnego ekosystemu.

W międzyczasie, z niesamowitymi, pokrytymi zielonym grzybem ścianami i spokojnym krajobrazem, opuszczony szpital psychiatryczny Riverview w Kanadzie pozostaje najbardziej rozpoznawalną lokalizacją filmową w kraju. W ostatnich latach budynki szpitala West Lawn, East Lawn (Rzeńska Jednostka Chroniczna) i klinika Crease były tłem dla takich produkcji, jak Piła, Watchmen, Smallville, Fringe, Dark Angel, Z Archiwum X, Supernatural, Romeo musi umrzeć oraz W sieci pająla.

W kwietniu 2009 roku, Riverview został oficjalnie uznany w kanadyjskim rejestrze miejsc historycznych i zabytkowych. Pomieszczenia szpitala psychiatrycznego Riverview są obecnie pod nadzorem personelu ochrony z Paladin Security Group. Biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia, nie jest pewne, czy i jak długo wycieczki będą dostępne za pośrednictwem Riverview Hospital Museum i Riverview Horticultural Centre Society, które do tej pory udostępniały taką możliwość.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

Riverview Hospital
Coquitlam, Kolumbia Brytyjska, V3C
Kanada
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.