Potężne okręty Kaliguli na jeziorze Nemi

To był szok, gdy dwa ogromne statki cesarza rzymskiego Kaliguli zostały odkryte w ich pełnej chwale w jeziorze Nemi. Podczas gdy ich obecność na dnie zbiornika była znana od wieków, ich rozmiar i ekstrawagancję uważano za bardzo przesadzone.

Zbudowane w czasach hellenistycznych, łodzie prawie pokryły swoją powierzchnią małe jezioro. Z dwóch pływających pałaców jeden miał świątynię, a obie miały około 76 metrów długości i 21 metrów szerokości. Żaden z nich nie miał systemu napędu, a oba były obciążone marmurowymi dekoracjami, tak że poruszały się tylko przez holowanie wokół jeziora. Łodzie miały bieżącą wodę (dostarczaną przez rury wyryte imieniem Kaliguli), piękne mozaiki, inkrustowaną kość słoniową na ścianach i rzeźby z brązu.

Tutaj, na jeziorze Nemi, w otoczeniu pięknych Wzgórz Albańskich, Kaligula mógł oddawać się swoim przyjemnościom, o których mówiono, że obejmowały kazirodztwo, wycinanie języków ludziom i zabijanie podejrzanych wrogów jeden po drugim.

Nie jest jasne, dlaczego olbrzymie łodzie zostały ostatecznie zatopione na dnie jeziora. Mogła to być burza lub trzęsienie ziemi, chociaż jedna legenda głosi, że Kaligula zatopił je sam, podczas jednej ze swoich pijackich orgii.

Podsumowując, Kaligula wydawał pieniądze zaoszczędzone przez bardziej oszczędnego Tyberiusza w sposób, który być może nie został nawet przewyższony przez bardziej współczesnego dyktatora, o czym poniżej.

Był to dyktator XX wieku, faszystowski przywódca Benito Mussolini, który kierował odbudową statków Nemi. Ludzie próbowali wyciągnąć je z wody od XV wieku, ale bez powodzenia. W latach 20-tych XX wieku, na rozkaz Mussoliniego, jezioro zostało osuszone, a okręty wykopano z błota. Jednak wkrótce po odkryciu dwa statki zostały zniszczone podczas II wojny światowej. Istnieje pewna różnica zdań, która strona spowodowała pożar, który ogarnął starożytne łodzie.

Muzeum Floty Rzymskiej (Museo delle Navi Romane) w Nemi we Włoszech, które zostało zbudowane przez Mussoliniego, by pomieścić okręty, obecnie nadal funkcjonuje i posiada kilka pozostałych artefaktów i dokumentacji z okresu starożytnego Rzymu.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Nemi, 00040
Włochy
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.