Oko Nieba

Odbiornik Teleskopu Sferycznego (FAST) o średnicy 500 metrów, znajdujący się w naturalnej dolinie wśród odległych wapiennych szczytów prowincji Guizhou w południowych Chinach, jest największym radioteleskopem na świecie, który przyćmiewa rosyjski RATAN-600 czy obserwatorium Arecibo w Portoryko.

Znany również z bardziej literackiego pseudonimu "Oko Nieba", ten wielki talerz został ukończony w 2016 roku, aby zajrzeć w odległe ciała niebieskie w odległości miliardów lat świetlnych. Jego misja obejmuje sondowanie odległych części wszechświata w celu wykrycia sygnałów życia obcego, pogłębianie naszego zrozumienia ciemnej materii i pomoc w mapowaniu galaktyki Drogi Mlecznej.

Sam rozmiar teleskopu na żywo zdaje się dużo większy, niż na zdjęciach: na jego obwodzie z łatwością zmieścimy 30 boisk piłkarskich lub lotniskowca klasy Ford. Pozornie solidny dysk w rzeczywistości składa się z 4450 trójkątnych aluminiowych paneli zamontowanych na ukrytych wciągarkach i kablach, które mogą się odkształcać, aby skupić się na różnych lokalizacjach nieba. Ruchoma część "oka" teleskopu wisi nad kablami jak kamera NFL i może przzemieszczać się wokół anteny, celując pod różnymi kątami, jak tęczówka spoglądająca na różne obszary.

Budowa teleskopu FAST stanowi dla Chin najnowocześniejszą astronomiczną okazję, ale także ujawnia niektóre surowe tendencje i ograniczenia rządu centralnego. Według państwowej agencji prasowej Xinhua, 9110 lokalnych mieszkańców zostało relokowanych w celu stworzenia trzymilowej cichej strefy wokół teleskopu FAST. Xinhua pisze, że przesiedleni wieśniacy "cieszą się teraz lepszymi standardami życia" i wychwalają ich szczęście. Agence France-Presse zakwestionowała te informacje, oskarżając o "zawłaszczenia ziemi bez odszkodowania, przymusowe rozbiórki i nielegalne zatrzymania".

Oddalenie niewiele dało i nie odstraszyło tłumów turystów, którzy przychodzą, aby zajrzeć do Oka Nieba i zrobić selfie z błyszczącym dyskiem. Dziesiątki nowych hoteli, restauracji, a nawet parków rozrywki wyrosły, aby zaspokoić popyt, ale mogą one w końcu wytwarzać bardzo lekkie i zanieczyszczające fale radiowe, które mogłyby zakłócać obserwację za pomocą teleskopu.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

FAST Observatory
Qiannan Buyizumiaozuzizhizhou
Chiny
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.