Pomnik Pamięci Obrońcy Stara Zagora

Patrząc na bułgarskie miasto Stara Zagora oraz monolityczne olbrzymy osadzone w pomniku pamięci "Obrońcy Stara Zagora", nie można zapomnieć o ofierze ponad 14 000 żołnierzy, którzy stracili życie w nieudanej kampanii wojskowej w XIX wieku.

31 lipca 1877 roku podczas rozpoczęcia rosyjsko-tureckiej wojny wyzwoleńczej, siła składająca się z rosyjskich żołnierzy i bułgarskich wolontariuszy z okolicznych miast zaatakowała znacznie silniejszą armię turecką. Pomimo sześciogodzinnych walk, front rosyjsko-bułgarski poddał się tureckim bojownikom. Przez trzy dni po kapitulacji miasto Stara Zagora stanęło w płomieniach, a pod koniec całych walk zginęło około 14 500 mieszkańców.

Mimo tej tragedii miasto przetrwało i w setną rocznicę bitwy, w 1977 roku odsłonięto pomnik pamięci Obrońcy Stara Zagora. Pomnik brutalistów ma ponad 50 stóp wysokości i przedstawia olbrzymiego rosyjskiego oficera osadzonego w kamiennych filarach wraz z sześcioma bułgarskimi ochotnikami, którzy reprezentują sześć jednostek, które dołączyły do Rosjan tego dnia. Obok tych gigantycznych postaci umieszczono abstrakcyjny transparent. Misternie wzorzysty plac rozciąga się u stóp pomnika, w miejscu, w którym bitwa z przed stu lat wciąż ma znaczenie.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Bulgarsko Oplachenie Park
Stara Zagora, 6000
Bułgaria
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.