Oaza Gaberoun

Ta błyszcząca niebiesko-zielona perła, otoczona złotym piaskiem, wygląda jak mała kieszonka raju ukryta wśród wydm Pustyni Sahary. Palmy otaczają wodę, a ruiny opuszczonej wioski znajdują się przy brzegu.

Plemię beduińskie zamieszkiwało kiedyś wokół Oazy Gaberoun (zwanej również Gabroon, Gabraun lub Gabr Awhn). Łowili tu skorupiaki, małe robakopodobne stworzenia żyjące w jeziorze. Ale nie mogli polegać na samej oazie, jeśli chodzi o wodę pitną, najcenniejszy pustynny skarb. Zamiast tego musieli kopać pod piaskiem wokół jego obwodu, by szukać tych samych podziemnych źródeł, które zasilają wodą drzewa.

Rząd przeniósł całe plemię do nowo wybudowanej wioski w latach 80-tych XX wieku. Ruiny ich starej osady pozostały przy oazie Gaberoun, pod palącym słońcem.

Pozostał mały obóz turystyczny, wraz z garstką chat do spania i małym rynkiem, który sprowadza sporadyczną strużkę ludzkiego życia do opuszczonej oazy. Ci, którzy ją odwiedzają, lubią pływać w jeziorze, gdyż jego zasolenie czyni go przyjemnym miejscem do pływania, zwłaszcza, że powierzchnia jest dziwnie chłodna. Temperatura wody staje się gorętsza im głębiej się nurkuje.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Lake Gaberoun
Libia
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.