Współrzędne geograficzne:
55°5'12"N, 1°37'52"W

Northumberlandia: Pani Północy

Spacerując niedaleko miasta Cramlington (Anglia, Wielka Brytania), cztery mile wzdłóż wirujących ścieżek, które wiją się wokół zielonych wzgórz i skał, zobaczyymy największe na świecie dzieło sztuki wykute w ziemi, które jest tak duże i tak abstrakcyjne, że trudno jest scalić je w jednolitą formę. Jednak wystarczy oddalić się na niewielką odległość lub wysokość, a wszystkie 46 akrów magicznie zjednoczy się, aby stworzyć coś, co zostało nazwane Northumberlandia (Pani Północy / Lady of the North).

Ogromna, leżąca postać kobieca została zbudowana z gliny, ziemi i żużlu z pobliskiej kopalni Shotton Surface Mine, w północnej Anglii. Dla właścicieli kopalni projekt był sposobem na zrekompensowanie szkód wyrządzonych przez niszczenie ziemi podczas wykopywania węgla. Patrząc z lotu ptaka kontrast między kopalnią a jej zbawczą rzeźbą jest zdecydowanie wyraźny.

Park obejmujący postać kobiecą nazywa się Northumberlandia (Pani Północy / Lady of the North) i został zaprojektowany i zbudowany przez teoretyka architektury, krytyka społecznego i projektanta krajobrazu Charlesa Jencksa. Artysta nie po raz pierwszy zmagał się z masową manipulacją ziemią - stworzył on między innymi tzw. Ogród kosmicznych spekulacji" pod koniec lat 80-tych XX wieku oraz spędził dziesięciolecia łącząc swoją wyjątkową markę krytyki społecznej i naukowej z rzeźbami w ziemi na dużą skalę.

Northumberlandia została oficjalnie otwarta w 2012 roku przez księżniczkę Annę. Wybudowanie Pani Północy wymagało 3 milionów funtów i półtora miliona ton odpadów kopalnianych, przekazanych przez właścicieli kopalni Shotton i pobliskiej posiadłości Blangdon. Wznosząc się na 35 metrów w najwyższym punkcie i mając prawie 400metrów długości, Lady of the North jest pięknym tworem, jednak może nie wystarczyć, aby uleczyć niektóre ziemskie rany.

Informacje praktyczne

Northumberlandia: Pani Północy (Anglia, Wielka Brytaia) znajduje się w pobliżu miejscowości Cramlington, na wschód od autostrady A1 i około 16 kilometrów na północ od Newcastle w Northumberland.

Park jest otwarty codziennie od świtu do zmierzchu, a centrum dla zwiedzających i kawiarnia czynne są od piątku do niedzieli w godzinach od 10:00 do 16:00. Wstęp jest bezpłatny. Warto pamiętać, że latanie dronami nad Panią Północy nie jest dozwolone.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

1 Blagdon Lane
Northumberland, Anglia
Wielka Brytania
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.