Niemieckie Muzeum Dodatków do Żywności

Niemieckie Muzeum Dodatków do Żywności (Deutsches Zusatzstoffmuseum), ukryte na niezbyt zachęcającym rynku hurtowym w Hamburgu, jest prawie tak dobrze ukryte, jak temat, który obejmuje. Te fascynujące małe muzeum poświęcone jest tysiącom różnych substancji chemicznych czających się w jedzeniu, które jemy na co dzień.

Muzeum podzielone jest na lepsze lub gorsze (a często bardzo złe) dodatki do jedzenia - emulgatory, stabilizatory, barwniki, zagęszczacze, słodziki, konserwany, aromaty i tym podobne, które są ukryte w naszych posiłkach. Niestety przeciętny konsument wie bardzo niewiele o tym, czym są te chemiczne proszki i płyny lub w jaki sposób są używane.

Muzeum dodatków do żywności rzuca światło na te tajemnice. W tym informacyjnym muzeum możemy dowiedzieć się, dlaczego jemy tak dużo tzw. "trocin" oraz zobaczmy ścianę każdego E-numerowanego dodatku do żywności. (Numer E jest przyznawany, gdy substancja jest badana przez Komitet Naukowy ds. Żywności UE, E oznacza "Europa.") Wyjaśnia również historię przerażających dodatków (takich jak arsen) wraz z informacją o tym, jak stopniowo zabraniało się używania niektórych z nich.

Choć można się spodziewać, że muzeum dodatków do żywności w Niemczech przedstawi bardzo stronniczy pogląd, eksponaty wyjaśniają historię i aktualny stan dodatków do żywności w sposób informacyjny, a nie polityczny. Muzeum zostało założone w 2008 roku przez Hamburg Food Foundation (nadzorowane przez parę niemieckich naukowców zajmujących się żywnością), aby kształcić ludzi na temat różnych rodzajów dodatków, ich celów, procesu produkcyjnego oraz wszelkich zagrożeń i skutków ubocznych.

W muzeum w Hamburgu dowiemy się również, dlaczego tak wiele dodatków, z których mogą korzystać producenci żywności, nie musi być w żaden sposób zadeklarowana, nawet w niektórych produktach żywnościowych pochodzenia organicznego - podczas gdy istnieje tylko około 360 dodatków z numerami E, istnieją dziesiątki tysięcy innych dodatków w naszym jedzeniu.

Dodatkowe informacje o Deutsches Zusatzstoffmuseum w Hamburgu

Wszystkie informacje są drukowane w języku niemieckim, więc jeśli nie mówicie w tym języku, pobierzcie na telefon aplikację do tłumaczenia zdjęć w trybie offline (np. Tłumacz Google).

Niemieckie Muzeum Dodatków do Żywności w Hamburgu (Deutsches Zusatzstoffmuseum) znajduje się w dosyć trudnym do dotarcia miejscu. Aby dotrzeć do muzeum, musimy podejść do imponującej bramy. Następnie dzwonimy dzwonkiem na ścianie, aby przejść przez bramkę. W tym momencie możemy przejść przez rynek hurtowy do muzeum, które znajduje się w ostatnim budynku po lewej stronie. Jeśli mamy szczęście, ochroniarz podjedzie do nas, aby zapytać, co tu robimy.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

Großmarktbrücke
Hamburg
Niemcy
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.