Niebieski Mustang

Rzeźba "Niebieski Mustang" (Blue Mustang) na lotnisku w Denver została stworzona przez uznanego artystę Luisa Jiméneza, którego poprzednie prace są prezentowane w licznych muzeach, w tym w Muzeum Sztuki Smithsonian American Art Museum w Waszyngtonie.

Mający 10 metrów wysokości i uformowany z polichromowanego włókna szklanego, mustang jest pomalowany na żywy niebieski kolor z czerwonymi, świecącymi neonowymi oczami. Chcąc przedstawić "dzikiego" ducha starego amerykańskiego Zachodu, Jiménez zainstalował świecące oczy jako hołd dla warsztatów neonowych, w których pracował jako młody człowiek. Te świecące oczy przyniosły rzeźbie przydomek "Blucifer" (Blue Lucfer - Niebieski Lucyfer).

Prace nad rzebą zostały rozpoczęte w 1993 roku, dwa lata przed otwarciem lotniska, jednak ze względu na liczne problemy prace zostały opóźnione i Niebieski Mustang stanął ostatecznie poza lotniskiem w Denver. Wśród tych opóźnień była chociażby tragiczna śmierć artysty w 2006 roku, kiedy jedna z części rzeźby niebieskiego mustanga, ważąca 4 tony, oderwała się i urwała jedną z arterii artysty. Resztę rzeźby ukończyli jego synowie.

Wreszcie w 2008 roku Niebieski Mustang w Denver został zainstalowany przy wejściu na lotnisko, ku przerażeniu mieszkańców miasta. Opinia publiczna oczerniła dzieło, prosząc, aby przenieść je do mniej widocznego miejsca. Urzędnicy miejscy odroczyli wszelkie próby usunięcia pracy, aby mieszkańcy i goście mogli przyzwyczaić się do posągu w nadziei, że opinia publiczna złagodzi się z czasem.

Błękitny Mustang znajduje się tuż przy głównym wejściu na międzynarodowe lotnisko Denver.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Peña Blvd
Denver, Colorado, 80249
Stany Zjednoczone
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.